Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

System.Hokus.Pokus czyli skąd się wzięła wróżka Velessa?

Kto? Jaka wróżka? W ostatnich dniach, fenomen wróżki można podsumować tylko jednym hashtagiem #wtejnanosekundzieniebyło. Firmowe kanały typu #heheszki na Teamsach i innych Slackach są pełne filmików Velessy, która na głowę bije te pseudointelektualne wypociny PANÓW ANALITYKÓW i ENTERPRISE ARCHITEKTÓW. Jak się okazuje, każdy, ale TO KAŻDY problem w Polskiej Branży IT można rozwiązać za 30 ziko.

Jak do tego doszło, nie wiem… No ja trochę wiem, to Wam opowiem.

Dnia 2.11.2021 o g. 12:45 na grupie Problemy Polskiej Branży IT pojawił się wpis od którego wszystko się zaczęło… Wpis linkował do filmu “Jaka chmura do nowego projektu? AWS, GCP, a może Azure?”, który wówczas nie był jeszcze nawet publicznie dostępny…

A dalej to już “Szarpnęło, gwizdnęło i się potoczyło.” Branża podłapała “zabawę” i tak oto poznaliśmy odpowiedzi na nurtujące i dzielące nas od dawna pytania. “Vim czy Nano?”, “Która technologia do aplikacji mobilnej: React Native czy Flutter?”, “Jaka baza do projektu IT : MySQL, PostgreSQL, MicrosoftSQL, czy Oracle?”, “Openstack czy Kubernetes?”, “Vue, React czy Angular?” aż po “Estymacja czasowa integracji z Subiektem?”.

Skąd zatem ten chwilowy “fenomen” zapytacie? Prawdopodobnie stąd, iż myślano, że bardzo branżowe i hermetyczne pytania pogrążą wróżkę… okazało się jednak odwrotnie. Wróżka tak jakby “siedziała w branży”, wiedziała, kojarzyła, znała i słyszała… Co w tym dziwnego zapytacie, przecież jest wróżką XD Słuszna uwaga, jeśli ktoś w to wierzy. Jeśli nie, śpieszę z bardziej przyziemnymi wyjaśnieniami.

UWAGA, NIESPODZIEWANE ZASKOCZENIE!!! 💙 Chłopak Pani Velessy jest z IT, więc naturalnie, jednym z pomysłów było spróbowanie ezoterycznych sił w naszej ukochanej branżuni. Wszak jest w niej tyle nierozstrzygniętych pytań, tyle zaczętych i niedokończonych rozgrzewających nas do czerwoności sporów… a wróżka Velessa na wszystkie odpowiada szczerze, tak, jak jej karty pokazują.

Zatrzymajmy się na chwilę przy V. Pan V (tak go nazwijmy) to chłopak wróżki Velessy. Ale nie jest z niego taki pierwszy lepszy klepacz CRUDów. To haker. Bezpiecznik. Linuksiarz. XD Mocno zaangażowany w turnieje CTF. Dla lamusów śpieszę wyjaśnić czym one są słowami Gynvaela Coldwinda.

CTF (…) to drużynowy turniej, podczas którego drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań z kategorii powiązanych z security/hackingiem, takich jak: web (bezpieczeństwo aplikacji webowych), pwn (exploitacja low-level / bezpieczeństwo aplikacji natywnych), RE (crackme / ogólno pojęty reverse engineering), crypto (kryptoanaliza), forensics (informatyka śledcza), stegano (steganografia), ppc/programming (programowanie / algorytmika) (…) .

gynvael.coldwind.pl

🚩 Jeśli nigdy nie bawiliście się w CTFy, zachęcam.

Tylko Bóg może mnie blameować. 🛒 Kup teraz bluzę z kapturem.

Dobra, OPie, 🤯 ale co to ma wspólnego z wróżką? Ano Gynvael jest emerytowanym kapitanem drużyny 🐉 do której również należy Pan V. Nie powiem kto to, niech jakaś ciekawość rozpala Wasze smutne piwniczne życie XD Zawsze to jakieś emocje, c’nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Reasumując: Nie bójcie się zadawać ciężkich pytań o security. Wróżka JE UDŹWIGNIE.

To tyle jeśli chodzi o promocję CTFów i społeczności bezpieczników, wracamy do Velessy. Co udało się nam ustalić w ramach oczywiście ⬜białego wywiadu⬜?

🧙‍♀️ Wróżka Velessa nie jest kreacją wymyślonej postaci do dalszych celów jakiejś kampanii na potrzeby agencji marketingowej. To całkowicie prywatna inicjatywa.
🧙‍♀️ Filmik z wróżbą o chmurach po prostu wyciekł zbyt wcześnie z grona znajomych, stając się popularnym wcześniej, niż można się było tego spodziewać.
🧙‍♀️ Pani Velessa wyjawiła nam, że zainteresowanie przerosło ich najśmielsze oczekiwania. (skąd inąd dziwne, czy wróżki nie powinny tego już wiedzieć wcześniej i nie być tym w ogóle zaskoczone? XD)
🧙‍♀️ Wróżka dość mocno stąpa po ziemi i wie, że zainteresowanie tak samo szybko spadnie, jak i się pojawiło. Póki co, bawi się w najlepsze, zanim stanie się standardową wróżką, odpowiadającą na standardowe pytania do wróżek.
🧙‍♀️ Okazuje się również, że pewne okruchy spowinowacenia łączą wróżkę z innym członkiem naszej branżuni, który także prowadzi kanał na YT, a o którym na tym blogu też kiedyś wspominałem 😉 Tym bardziej wróżka na wszystkich rodzinnych obiadkach, miała wiele okazji do “otrzaskania” się z naszą branżową grypserką.

Ale zostawmy to, lepiej zadajmy kilka pytań wróżce. Serio. Tym razem odpowiada na nie, bez rozkładania kart. Zapraszamy.

🔴 Jak się zostaje wróżką? Są do tego jakieś bootcampy?

💬 Wróżka Velessa

Niestety nie, trzeba poczuć powołanie i trenować latami w domowym zaciszu.

🔴 Jak sądzisz, czy możliwe jest zastąpienia Planning Pokera kartami Tarota? Jak do takiej zmiany przekonać konserwatywnych Scrum Masterów?

💬 Wróżka Velessa

Jak najbardziej jest to możliwe. Należy pokazać liczby, sprawdzalność moich wróżb to ponad 98% (tak pokazują łapki na youtube). A liczby nie kłamią.

🔴 Jak sądzisz, dlaczego ludzie wierzą w przesądy, horoskopy i poszukują wsparcia i pomocy w ezoteryce?

💬 Wróżka Velessa

Inne metody się po prostu nie sprawdzają. Samą analizą, na podstawie znanych danych, nie można tak trafnie podjąć decyzji, jak znając przyszłość.

🔴 W szeroko rozumianym IT, mamy różne specjalizacje: backendowców, frontendowców, testerów, devopsów itp. itd. Czy można tutaj znaleźć analogię do ezoteryki? Czy są takie wyraźne specjalizacje? Tarot, kula, fusy, czytanie z ręki?

💬 Wróżka Velessa

Owszem, są – niektóre mniej wiarygodne, a niektóre bardziej. Ja preferuję Tarota i numerologię, gdyż są deterministyczne i można łatwo zweryfikować, czy osoba wróżąca po prostu czyta i dokonuje interpretacji tego, co pokazują liczby lub karty, czy też na poczekaniu wymyśla sobie najwygodniejszą interpretację. Przy stosowaniu kuli i fusów oszustwa są dużo bardziej powszechne, ponieważ jest duże pole do subiektywnej interpretacji.

🔴 Czy mniej lub bardziej z własnej woli, przebywając w otoczeniu IT, często musisz w Piątki przed deployem (czyli po 16:00) odpowiadać na pytanie “Czy to jeb*nie?”

💬 Wróżka Velessa

Do odpowiedzi na to pytanie nie potrzeba wróżki 🙂

🔴 Jak wygląda cyfryzacja świata wróżek? Czy istnieje do tego jakieś oprogramowanie, które wspomaga pracę wróżki lub upraszcza życie klientom? A jeśli nie, to czy, i w jakim zakresie jest taka potrzeba?

💬 Wróżka Velessa

Myślę, że ludzkość jeszcze nie dorosła do narzędzi ezoterycznych. Na razie jesteśmy na etapie chmur, a tutaj trzeba sięgnąć do gwiazd. Moją pracę wspiera oprogramowanie OBS i Gmail.

🔴 Skąd taki pseudonim? Gdyby to była nazwa jakiegoś frameworka to jak myślisz, w jakiej byłby technologii?

💬 Wróżka Velessa

Pseudonim pochodzi od narzędzia do analizy danych binarnych veles.io, którego nazwa powstała od słowiańskiego boga magii i bogactwa.

🔴 Z jakiego video setupu składa się studio nagraniowe jutubowej tarocistki? Czy kamera wisząca jest na specjalnym stojaku czy bardziej na gwoździu pod sufitem?

💬 Wróżka Velessa:

Przyklejona taśmą klejącą do specjalnego stojaka.

🔴 Pytanie, którego nie zadałem a powinienem?

💬 Wróżka Velessa

“Gdzie studiują tarocistki?” Ukończyłam studia prawnicze i planuję rozpocząć psychologię, aby połączyć moje zdolności ezoteryczne z jeszcze głębszym zrozumieniem ludzkiej psychiki 🙂

Chcesz podyskutować na ten temat? Dołącz do grupy PPBIT.