Według raportu Gartnera do 2022 roku ponad 75% przedsiębiorstw będzie miało aplikacje w kontenerach 🚢 na produkcji. To bardzo ważna informacja dla naszej branży.
Containers have become popular because they provide a powerful tool for addressing several critical concerns of application developers, including the need for faster delivery, agility, portability, modernization and life cycle management.
Gartner
Gartner predicts that by 2022, more than 75% of global organizations will be running containerized applications in production, up from less than 30% today.
As a result of the growing use of containers, enterprise demand for container management is increasing.
Niestety, choć mamy 2020 rok, to nadal są ludzie, którzy pchają na produkcję paczki przez FTPa 😱😱😱 Niby wiemy, że tak nie wypada, że to wstyd (większy nawet niż kodowanie w PHP), marnowanie własnego czasu i pieniędzy klienta, a jakoś te kontenery cały czas gdzieś odpływają (he-he ODPŁYWAJĄ XD 🌊). Często zdajemy się na łaskę (i niełaskę) “narzędzi“. Wystarczy kliknąć NEXT i już wszystko działa. Tylko że tak nie jest…
Dla kogo jest ten artykuł?
- Dla każdego kto chce dowiedzieć się jak zyskać solidne podstawy w wytwarzaniu i dostarczaniu aplikacji w oparciu o kontenery oraz dowiedzieć się jak można wykorzystać potencjał konteneryzacji w celu ulepszenia i przyspieszenia procesu wdrażania aplikacji na produkcję.📕📕📕
- Dla każdego kto po prostu chce się dobrze ustawić i zgarniać w perspektywie kilku najbliższych lat worki z talarami. 🤑🤑🤑
Niezależnie od powyższych motywacji (📕 vs. 🤑), temat konteneryzacji jest dla Ciebie.
Wszystko spoko, tylko skąd, jak i gdzie, szybko, tanio i solidnie znaleźć na ten temat informacje? Skąd czerpać wiedzę? Jak to skąd… Z Internetu. Jak ze wszystkim znajdziecie petabajty darmowej wiedzy o lepszej lub gorszej jakości. Trzeba tylko poświęcić czas. Ja jestem LENIWĄ SZMATĄ i nie stać mnie na takie marntrastwo, wolę scroolować śmieszne memy. Dlatego przepytuję od razu tych co się znają bez zbędnego bicia piany.
Zapraszam na krótką dyskusję o konteneryzacji z trójką Microsoft MVP. Jakubem Gutkowskim, Łukaszem Kałużnym i Piotrem Stappem, autorami kursu ⚓ poznajkubernetes.pl
PS. Sprawdź też rozmowę z Rafałem, chłopaki na pewno byli z nim na PITCY.
🔴 Zaczniemy poważnie. Czy ktoś z Was nie był na PITCY 🍕 z Rafałem i czy lubicie 🍍 hawajską?
💬 Łukasz
Hawajska to syf 😉 Pewnie przez tę szynkę 😀 Pitca z Rafałem to żaden challenge… Dobra impreza po konferencji w sumie też nie 😀
💬 Jakub
Z Rafałem to jest tak, że to nie Ty idziesz z nim na Pitce tylko Pitca przychodzi do Ciebie. Ot, taka prawda 😉
💬 Piotr
Ja nigdy nie byłem, pewnie dlatego że w siedzibie MS byłem w życiu kilka, może kilkanaście razy. Normalnie porażka, ale dam radę i będę z tym żył.
🔴 Czy zawsze byliście w #TeamKubernetes i #TeamDocker? Któryś z Was jest w #TeamMesos?
💬 Łukasz
Ja jestem z #Team_więcej_K_niz_wypok
💬 Jakub
Ja to byłem team Virtual Machine, ale potem wymyślili SharePointa i zostałem #TeamKomputerGutkaZDalaOdSharePointa. Idę też po najmniejszej linii oporu, więc nie wiem po co w ogóle Mesos tykać…
💬 Piotr
Z Kubernetes to jesteśmy związani od bardzo dawna. Dinozaury wtedy po świecie chodziły. Jest nawet dowód na YouTube, że Łukasz mówił o nim już w 2014. Serio serio: https://www.youtube.com/watch?v=dYT9qZkeTpE&feature=youtu.be&t=1474
Warto kliknąć w video, bo można popularną twarz z social media zobaczyć w poprzednim wcieleniu 😂 A co do Mesos, hmmm zostawmy to na kiedy indziej 🤪
🔴 A jeśli już o tym mówimy, czy widzicie jakieś różnice między Mezosem a Kubernetesem? Czy któreś rozwiązanie jest lepsze do np. pewnych branż lub rodzajów rozwiązań?
💬 Łukasz
Mezos?!?! A co to?! Dziecko firmy, która już go w pizdu porzuciła na rzecz własnej dystrybucji Kubernetes. 🔥
🔴 Widzicie w dniu dzisiejszym na rynku jakieś sensowne alternatywny dla Dockera?
💬 Piotr
Pewnie! Docker i Kubernetes są jak cheeseburger w maku. Najbardziej popularne jedzenie, ale można też wybrać wieśmaka. Czyli mówiąc wprost są alternatywy do używania zamiast Docker i pewnie wcześniej czy później staną się bardziej popularne. Może nawet bardziej niż wieśmak 😂
🔴 Czy nie jest trochę tak, że ludzie często porównują Angulara z Reactem tak jak Kubernetesa z Dockerem a HRy Javę z JavaScriptem? Czy moglibyście jednoznacznie wyjaśnić nietrafność takich porównań tym co się wstydzą zapytać?
💬 Łukasz
Unikam HR i ofert od nich, więc diabli go wiedzą 🙈🙉🙊
💬 Jakub
W 1998 roku dostałem książkę o programowaniu w Java na ŁEB. Książka miała nauczyć mnie niesamowitych zdolności programowanie aplikacji webowy w JavaScript. Dopiero w połowie książki zorientowałem się, że nie o tych Java mówię ja i książka. W ogóle nie rozumiałem, że potrzebuje jakieś klasy i inne… by wyświetlić alert na stronie. Nie wiem czy to pomogło… ja tam się nauczyłem wtedy jaka jest różnica, do momentu powstania JScript.NET… ale to przemilczmy jak przemilczeliśmy Mesosa
💬 Piotr
Docker jest w Kubernetes jak Java w Pythonscript. Jak ktoś myli to wiadomo, że należy podawać +50% do widełek. Może i wylądujemy w bagnie, ale za to dobrze płatnym 😂
🔴 Czy konteneryzacja jest czymś co pchnie biznes jeszcze bardziej w stronę chmury, czy wręcz przeciwnie to coś co przyniosło trochę odświeżenia dla wszystkich wciąż korzystających z rozwiązań onprem i migracja do chmury już im nie jest potrzebna?
💬 Jakub
Rachunki za prąd w Polsce pchną ich do chmury 😉 A tak szczerze, skoro mogli postawić 10 VM, a teraz 20-30 kontenerów na tym samym sprzęcie to po co… jeszcze 10 lat pociągną i nowi będą się martwić…
💬 Piotr
Każdy pcha się teraz w kontenery. Taka moda nastała i nawet banki zaczynają stawiać klastry K8s na produkcji. Kubernetes jest na tyle fajny, że mało się różni pomiędzy chmurami i onprem. Całość sprowadza się do zmiany podejścia w architekturze.
🔴 A właśnie, jak z chmurą. Która Waszym zdaniem ma najlepsze wsparcie do konteneryzacji?
💬 Jakub
Tą którą Ty wybierzesz i za nią zapłacisz 😉
💬 Piotr
Chmury biją się o nas – ludzi z IT. Nawet bardziej niż panie z HR 🙊. Wszystkie starają się dawać jak najlepsze wsparcie i jak najbardziej wygodne narzędzia.
🔴 Jak wyglądają Wasze zawodowe doświadczenia z konteneryzacją? Czym w tym temacie zajmujecie się na co dzień?
💬 Łukasz
Od 5 lat nie ma tygodnia w którym ktoś by mi dupy o te kontenery nie zawracał albo bym ich nie używał. Więc tak używam tego sporo obok innych ciekawych rzeczy. O tu robiłem publiczne rzeczy z kontenrami – https://news.microsoft.com/pl-pl/2020/01/15/grupa-pracuj-wprowadza-nowe-standardy-rekrutacji-z-microsoft-azure/
Zawodowo pomogłem wielu instytucjom wejść albo zbudować platformy w oparciu o Kubernetes. Nawet w tej ponoć zabetonowanej branży bankowej.
💬 Jakub
Od trzech lat rozwijam bank postawiony w chmurze na Kubernetes, wcześniej to tylko kontenery a dokładniej mówiąc kontener tu, kontener tam. I tak od trzech lat nie ma tygodnia by ktoś mi nie zadał pytania odnośnie kubernetesa lub dockera… zarówno prywatnie jak i komercyjnie.
💬 Piotr
W pracy już ponad 3 lata w nich siedzę. Zarówno w startup jak i w dużym e-commerce. Szczególnie, że Łukasz “zabrał” mi bankowość to próbuję pobawić się w innych miejscach.
💬 Łukasz
Nie zabrał, tylko nie trzeba było iść robić startupów… 😛
🔴 I to między innymi na bazie tych doświadczeń powstał Wasz kurs? Można z tego wnioskować, że ten kurs będzie bardzo praktyczny. Kto nie ma na niego czasu i myśli, że sobie tylko coś posłucha to chyba nie ma czego w nim dla siebie szukać? Dużo w kursie jest ćwiczeń praktycznych?
💬 Łukasz/Jakub/Piotr
Dużo, nawet bardzo. Bo cały pomysł od ćwiczeń praktycznych się zaczął.
💬 Łukasz
Ale po cichu przemycamy dużo teorii, żeby człowiek zrozumiał jak to działa. To nie bootcamp 😀
Agenda kursu Poznaj Kubernetes 🚢
🚢 Moduł 1 – Podstawowe pojęcia, Docker i praca ze szkoleniem
🟡 Wprowadzenie do mechaniki szkolenia
🟡 Przygotowanie komputera do szkolenia
🟡 Podstawy architektury systemów rozproszonych (opartych o K8s)
🟡 Docker i repozytoria obrazów – najlepsze praktyki pokrywające 90% pracy z docker
🟡 Podstawowe pojęcia w Kubernetes z lotu ptaka, czyli jak będzie wyglądało wprowadzenie poszczególnych elementów
🟡Praca deklaratywna i imperatywna. W tym wytłumaczenie podejścia manifestu
🚢 Moduł 2 – POD – podstawowy obiekt
🟡 Uruchamianie aplikacji
🟡 Health Checks – czy aplikacja już i czy jeszcze żyje?
🟡 Zarządzanie zasobami (cpu i ram)
🟡 Podstawy debugowania!
🟡 Jak dostać się do aplikacji? Konsola i różne inne sposóby dostępu.
🟡 Do każdego punktu przykłady i ćwiczenia do wykonania
🚢 Moduł 3 – Podstawy konfiguracji
🟡 ConfigMap – jak dostarczyć konfigurację do aplikacji?
🟡 Tworzenie, usuwanie, zarządzanie oraz restrykcje
🟡 Secrets – jak dostarczać “wrażliwą” konfigurację np. connection string czy hasła
🟡 Dużo ćwiczeń praktycznych
🚢 Moduł 4 – Grupowanie i wybieranie
🟡 Etykiety (label)
🟡 Adnotacje (annotations)
🟡 No i oczywiście kilka ćwiczeń, żeby dobrze zapamiętać jak to działa 🙂
🚢 Moduł 5 – Serwisy i Service Discovery
🟡 Czym jest Service Discovery
🟡 Obiekt serwisu i jego odmiany
🟡 Działanie DNS w K8s i Service Discovery
🟡 Jak się mają Health Checks do Service Discovery
🟡 Serwisy i integrację z chmurą
🟡 Ręczne Service Discovery
🟡 Service Discovery i zmienne środowiskowe – takie coś istnieje!
🟡 ĆĆĆ czyli ćwiczenia, ćwiczenia i ćwiczenia
🚢 Moduł 6 – Deployment
🟡 Tworzenie, zarządzanie i aktualizacje Deployment
🟡 Skalowanie aplikacji
🟡 Zmiana obrazu
🟡 Co jak i kiedy się zmieniło czyli historia
🟡 Podstawowe strategie wdrożeń: recreate i rolling update
🟡 Po co jest obiekt ReplicaSet i do czego służy
🟡 Dużo przykładów, ćwiczeń do wykonania
🚢 Moduł 7 – Ingress – zaawansowane udostępnianie aplikacji
🟡 Wdrożenie Ingress Controller
🟡 Pierwsza reguła na Ingress
🟡 Przypisywanie ścieżek
🟡 Routing na bazie ścieżek
🟡 Testy na bazie cookies, header czy procentach ruchu
🟡 Zabezpieczenia ruchu (w tym Let’s Encrypt)
🟡 Oczywiście przeplatane dużą ilością “Ć”
🚢 Moduł 8 – Zadania wsadowe i cykliczne
🟡 Zadania wsadowe czyli Job
🟡 Jak odpalać co jakiś czas zadanie z kontenerem, czyli CronJob
🟡 Ćwiczenia i przykłady!
🚢 Moduł 9 – DaemonSets
🟡 Jak uruchomić pod na każdej maszynie w naszym klastrze? Czyli DemonSet w praktyce
🟡 Odpowiedzi na “po co?” i “dlaczego?” wraz z przykładami
🟡 Ćwiczenia? Oczywiście, że tak 🙂
🚢 Moduł 10 – Wolumeny
🟡 Używanie wolumenów w Pod
🟡 Do czego można użyć wolumenów?
🟡 Komunikacja i synchronizacja
🟡 Przechowywanie danych i cache
🟡 Ćwiczenia i przykłady… tak musi być tego dużo!
🚢 Moduł 11 – Aplikacje stanowe i bazy danych
🟡 Czym jest StatefulSet.
🟡 Jak się zachowuje i z czego to wynika
🟡 Ćwiczenia i przykłady, bo praktyka jest ważna
🚢 Moduł 12 – Podsumowanie czyli jak wyglądają prawdziwe aplikacje na Kubernetes
🟡 Monolity
🟡 Mikro serwisy
🟡 Serverless
🟡 Co dalej?
Z KODEM PPBIT
MASZ 0b101% ZNIŻKI
🔴 Dlaczego Swarm umiera? Kiedy pogrzeb i czy wystarczy na niego tych chryzantem, które nasz rząd interwencyjnie skupował?
💬 Łukasz
Bo to było rozwiązania dla developerów 15k co nie rozumieją, że produkcja to nie dla psa kiełbasa.
💬 Jakub
Bo nikt z niego nie korzysta? Podobnie jak z kart wyborczych Sasina?
🔴 Czy jako “chłopcy z Microsoftu” nie czujecie się nieswojo wkraczając w coś co się wywodzi z linuxowego świata? Czy jakieś nawyki i przyzwyczajenia z MSowo-windowsowego ekosystemu przeszkadzały Wam w rozpoczęciu pracy z kontenerami czy tylko musieliście się nauczyć pracować w konsoli? XD Jak w ogóle postrzegacie OTWARTOŚĆ Microsoftu, którą widzimy w ostatnich latach?
💬 Łukasz
Ja tam zaczynałem od FreeBSD jak mówimy o czymś poważniejszym więc ta część dla mnie jest z dupy… A że chcę mieć prawo wejścia do hipsterskich kawiarni i Starbucksa to pracuję od kilku lat na macu… W tych Hipsterskich mają dobrą kawę 😉
Co do otwartości – jak ponad połowa IaaS w Microsoft to Linuxy to co mają począć… a tak na poważnie to od strony MS widać zmianę podejścia i że część ludzi jara się tym realnie. Rozwój niektórych projektów leci u nich realnie w modelu OSS. Np. DAPR czy OSM.
💬 Jakub
W 1995 roku czekałem na miesięczniki czy nawet dwumiesięczniki wydawane w Polsce na temat linuxa bo miałem problem jak w Slackware zainstalować swoją kartę graficzną… tylko, że za to nikt płacić nie chciał, a za Microsoft mi zapłacili.
Z konsolą to dziwna sytuacja… bo ja nigdy nie rozumiałem ludzi płacących X za sofware byle by SVN z UI obsłużyć. Prawda, msowa konsola to porażka, prawda msowy system budowania aplikacji i jego obsługa konsolowa (mimo, że ma wiele opcji) to też porażka, nawet sam MS się nad tym zastanawia czy tego nie zmienić… Ale wystarczy, że tkniesz Java tfu, sorki widzisz ta książka siedzi we mnie, JavaScript i nagle wszystko robisz tam z palca. Potem chcesz się dowiedzieć jak ludzie debugują Erlanga i oni Ci mówią, że do logu piszą… i nagle się okazuje, że ty to cały czas źle z softu korzystasz bo ktoś Cię kiedyś skrzywdził. I chyba nawet o tym pisałem, mówiłem tak w 2008-10 roku, że MS nas trochę krzywdzi tym UI…Otwartość otwartością, dopóki jest to coś co nie wpływa na corowy system lub nie jest lub ma być częścią platformy to MS jest otwarty i wszystko jest ok. Jak już zaś zaczynamy coś majstrować przy czymś co ma być w innym produkcie platformy wykorzystywane… no to zaczynają się schody z otwartością. Jednak MS 2020 != MS 2002. Jest duża pozytywna zmiana. I kilka naprawdę ciekawych otwartych projektów wyszło spod palcy MS.
🔴 A co się dzieje z programem MVP? Ostatnio zapewne znany Wam Tomek Wiśniewski popełnił wpis zatytułowany “Why the Microsoft MVP program is broken” ? Co o tym sądzicie? Jak długo działacie w programie Microsoft MVP? Jakie wynieśliście z niego największe korzyści?
💬 Łukasz
Tomek ma rację. Sporo polityki i marketingu wjechało w ten program. Często mam wrażenie, że osoby zarządzające tym programem widzą tylko KPI zasięg i ilość dotarcia online niż jakość… cóż typowe korpo 😂
Sam program jak się na niego zapracowało to daje już przed zostaniem rozpoznawalność oraz zajebisty lewar do networkingu jeśli tylko chce się go wykorzystać. Co do korzyści to mam dostęp do ludzi, którzy tworzą tego ejżura i mogę realnie na coś wpłynąć. Mam pewne drobne funkcje za którymi lobbowałem, żeby się pojawiły czy byłem w wąskich grupach, które dawały feedback jak coś powinno wyglądać i gdzie są rzeczy, które ssą na maksa.
💬 Jakub
Ja tam nie widzę zmiany w polityce i marketingu w programie. Od zawsze była duża. Jednak teraz jest chyba ciutkę inaczej. Chyba, bo jakoś z MS ja nie jestem związany – patrz punkt marketing i polityka. Teraz Development to nie jest kluczowy biznes MSowy. Więc też nie ma sensu jakoś pchać w ten rynek. Chmura to co innego. Jednak jest jak jest. Żaden program nie jest idealny i żaden nie powinien być. Bo by być w idealnym programie trzeba samemu być idealnym. a tego chyba nikomu nie życzę.
Plusem programu jest dostęp do grup produktowych z którymi można podyskutować, porozmawiać o features i innych aspektach produktów które wyjdą dopiero za parę lat. Pamiętam jak na jednym ze spotkań dostaliśmy prototyp debugowania wielowątkowego w VS. Mogliśmy i wpłynęliśmy na jego wygląd i funkcjonalność. Jednak sam fakt, że nagle dostajesz narzędzie, które nigdzie nie jest dostępne, i ktoś się Ciebie pyta o feedback i go słucha – niesamowite przeżycie. Spróbuj w polsce dać feedback, z miejsca hejterem zostaniesz 🙂
🔴 Czy jest już kategoria MVP od konteneryzacji?
💬 Łukasz
Nie i sam nie widzę potrzeby bo te kontenery to tylko element w różnych usługach.
💬 Jakub
Chmurowa 😉 hahah nie, żartuje. Nie ma 🙂 pełna lista tutaj:
https://mvp.microsoft.com/en-us/pages/mvp-award-update
💬 Piotr
Odpada, bo Docker to znak zastrzeżony innej firmy 🤪 A MCP już istnieje i spowodowałoby tylko zamęt w HR’ach.
🔴 Pytanie, którego Wam nie zadałem a powinienem?
💬 Łukasz
Ile miesięcznie płaci wam Microsoft!
💬 Jakub
Gdzie jest w tym sens? jak żyć?
💬 Piotr
Czy sprzedamy się za owocowe czwartki?
🔴 Dzięki za rozmowę.
🍊 tekst zawierał lokowanie produktu
INNE Z TEGO BRANCHA
System.Hokus.Pokus czyli skąd się wzięła wróżka Velessa?
Żulionerzy, wino i alternatywny gamedev.
Królewskie IT.