Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

/***** README.txt *****/
PSSST... DOŁĄCZ TERAZ
🔥 15k++ 🔥 Zamknięta społeczność programistów, którzy chcą więcej niż przysłowiowe 15k...🛒Własne produkty SaaS, 💻tworzenie software houseu, 💬konferencje, 🤝wolontariat, 💰inwestowanie, 👨‍👩‍👧‍👦rodzicielstwo, 🐟hobby... Rozwijaj i inspiruj się w doborowym towarzystwie.✅ DOŁĄCZ TERAZ

DROP TABLE users; czyli człowiek-problem na stacjach benzynowych.

Jakiś czas temu rozwodziliśmy się tutaj o przepięknym środowisku testowym CEIDG. Jeśli jeszcze tego nie przeczytałeś/łaś będzie to ciekawym wstępem do poniższego wywiadu. Dla przypomnienia niewtajemniczonym Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, to system z którego przynajmniej raz skorzystał każdy developer na B2B. Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju.

Dzisiaj będzie o czymś zupełnie innym, czyli nazewniczej legendzie jednoosobowych działalności gospodarczych. Poznacie Darka choć jego działalność na pewno już poznaliście dawno temu na internetowych memach.

Darek to właściciel firmy o jakże pięknej nazwie:

Dariusz Jakubowski x’; DROP TABLE users; SELECT ‘1

Nie ma co czekać jak w kolejce w urzędzie na niewiadomo na co. Bezzwłocznie zaczynamy.

🔴 Zgodnie z tym co znajdziemy w CEIDG działalność założyłeś w lutym 2014 roku we Wrocławiu. Pierwotnie działalność miała nazwę Dariusz Jakubowski Vilango Software. Dopiero w 2014-09-11 dokonałeś zmiany nazwy na Dariusz Jakubowski x’; DROP TABLE users; SELECT ‘1. Jak wspominasz dzień zakładania działalności w lutym 2014 oraz wrześniowy dzień zmiany nazwy? Skąd pomysł na zmianę, co Cię zainspirowało?

💬 Darek

Generalnie nazwę zmieniałem przy okazji zmiany NIPu(!). Zakładając działalność poprosiłem ówczesnego pracodawcę o mój NIP bo przecież sam nie pamiętałem i ten miał śmieszny błąd we własnym systemie który puste ale wymagane pole wypełniał wartością z poprzedniego rekordu. Wyszło tak że albo ja nie podałem albo oni nie wpisali mojego numeru do systemu i tak nieświadomy niczego dostałem NIP stażysty który pracował parę lat wcześniej z nami i wpisałem go we wniosku do CEIDG. To jakimś cudem przeszło i zostałem na jakiś czas współwłaścicielem spółki tego stażysty 😀 Jak robiłem porządki w papierach to chciałem zobaczyć na co CEIDG jeszcze stać i przy okazji utrzeć nosa crawlerom spamującym tymi cholernymi listami o “płatnym wpisie do rejestru”…

🔴 Z tego co widać w CEIDG, w Twoim życiu zmianie nazwy w 2014 towarzyszyła przeprowadzka z Wrocławia do Gdańska? A rok później w 2015 ponownie z Gdańska do Wrocławia? Opowiesz co to za historia?

💬 Darek

Moja była studiowała w Gdańsku, na rok się przenieśliśmy żeby nie musieć jeździć przez cały kraj.

🔴 Czy to prawda, że jesteś człowiekiem-problemem na stacjach benzynowych?

💬 Darek

Tak, i nie tylko na stacjach. W każdym sklepie przy wpisywaniu FVAT trzęsą portkami 😀

🔴 Czy znany jest Ci przypadek udanego SQL Injection wykonanego nazwą Twojej działalności?

💬 Darek

Tak, kilka. Większość o których wiem była na moją niekorzyść bo narobiłem sobie tylko bałaganu w różnych systemach i to mi się najbardziej oberwało. Kilka firm znajomych mi się poskarżyło że miało problemy. Ale co do spamerów to nie wiem, raczej by się nie pochwalili…

🔴 Najzabawniejsza historia związana z dyktowaniem komuś tej nazwy to…

💬 Darek

Nie przypominam sobie niczego podczas samego dyktowania, ale bardzo często dzwoniono z prośbą o podanie danych ponownie “bo coś im się w systemie popsuło”.

🔴 A czy były jakieś sytuacje maksymalnej irytacji w których pomyślałeś sobie “qwa, na co mi to było”?

💬 Darek

Za każdym razem kiedy muszę podawać osobiście komuś do wpisania ^^

🔴 Spacje czy taby?

💬 Darek

Tyle lat a ja jeszcze się nie zdecydowałem. Ostatnio przez wiele lat dwie spacje, ale teraz od paru miesięcy eksploruję możliwości tabów. Co do jednego jestem zgodny: jeb*ć klamry w nowej linii!

🔴 W czym programujesz? O ile w ogóle?

💬 Darek

Głównie JS przez jego uniwersalność w każdej dziedzinie. Robię fronty i security, hobbystycznie aplikacje serwerowe i nawet embedded. Lepiej mi opanować jeden język na 110% jak kilka na 30% 🙂 Przed JS programowałem w asemblerach ale to raczej dla siebie. Od kilku tygodni wdrażam się w układy kwantowe, bardzo ciekawa rzecz.

🔴 Jak JS to raczej na NaN% hehehe. Gdy React i Vue będą już tak passé jak jQuery to co zajmie ich miejsce?

💬 Darek

Ciężko powiedzieć, TypeScript jest mocno obiecujący, może będzie zaimplementowany w przeglądarkach? Chyba że pójdziemy w kierunku WASMa (na co bardzo liczę), to obstawiam że Rust 🙂 Generalnie nigdy nie byłem fanem statefuli, do tego stopnia że rozwijam swój framework event-driven jak za dobrych starych czasów 😉

🔴 Czy znasz równie kreatywne nazwy działalności jak Twoja. np “w gorącej wodzie Company” których w CEIDG możemy znaleźć aż 12.

💬 Darek

Oj tak, widziałem ich w cholerę. Najbardziej mi się spodobała taka która brzmiała mniej więcej “JAN KOWALSKI To nie jest Jan Kowalski tylko oszust proszę powiadomić policję”.

🔴 Z perspektywy czasu uważasz, że taka nazwa zaszkodziła czy pomogła Ci w robieniu biznesu?

💬 Darek

Zdecydowanie pomogła, otworzyła dużo ciekawych znajomości.

🔴 2019-02-28 działalność została zawieszona. Co się stało?

💬 Darek

Prowadzenie działalności trochę mnie przerastało, nie radziłem sobie z prostymi formalnościami. Powodem jak się okazało była zdiagnozowana depresja którą leczę od tamtego czasu. Zawiesiłem działalność żeby odpocząć i się pozbierać w spokoju na zwykłej UoP. Już jest dobrze, jeszcze na UoP trochę posiedzę bo wygodniej ale za parę miesięcy odmrażam wpis.

🔴 Depresja to nic wesołego. Jak sądzisz co było przyczyną Twojej depresji? W którym momencie zdiagnozowałeś u siebie objawy? Jeśli ktoś z czytających ma podobne problemy, gdzie powinien szukać pomocy?

💬 Darek

Temat rzeka. Nie ja zdiagnozowałem depresję a lekarz, to bardzo istotne. Ludzie mylą dwa pojęcia: złe samopoczucie i depresja. Złe samopoczucie to naturalna ludzka reakcja na problemy takie jak utrata bliskiego, nadmiar pracy, cokolwiek innego trudnego. To właśnie nazywa się często depresją ale depresja chociaż objawia się bardzo podobnie to jej problem nie leży w myśleniu tylko w mózgu, tak fizycznie. Można mieć super życie, ładne rekruterki, 20k, a i tak się człowiek czuje źle – to już depresja. Jakoś tak się zapomina że mózg to też organ tak jak serce czy wątroba, a jednak o nie dbamy a to że można mieć chory mózg to jakieś tabu ^^ Jeśli mam polecić coś komuś kto źle czuje się psychicznie to zadać sobie pytanie “Czy mam powód?”. Jeśli tak, polecam psychologa który pomoże sobie radzić z problemami. Jeśli nie, to zapraszam do psychiatry, nie ma się czego wstydzić 😉 Radzenie sobie na własną rękę z depresją ma taki sam sens jak wycinanie sobie samemu wyrostka czy sanityzacja formularzy po stronie frontendu xD Dbajmy o swój mózg bo to jedyne co fajnego ma w sobie programista ¯\_(ツ)_/¯

A! I nie słuchajcie porad typu “spróbuj pobiegać” czy “wyjdź na piwo”. Nope, na złe samopoczucie tak, na depresje nie 🙂

🔴 Czym zajmowałeś się w ramach swojej działalności? Historia pokazuje na przestrzenie lat trochę zmian w PKD.

💬 Darek

Założyłem działalność dla jednego kontraktu ale z czasem pojawiały się kolejne i sam też próbowałem robić coś swojego. Nowe PKD nic nie kosztowały a mogły w razie czego ubezpieczyć przed skarbówką.

🔴 Pytanie, którego Ci nie zadaliśmy a powinniśmy.

💬 Darek

A nie wiem, naprawdę nie wiem. Ale skorzystam z okazji żeby zaprosić na mojego bloga https://jakubowski.blog/ gdzie czasami coś naskrobię 😉

🔴 Dzięki za rozmowę.

PS. Darek doczekał się naśladowców. W CEIDG znajdziemy jeszcze jedną firmę z DROP TABLE w nazwie. Pozdrawiamy Pana Michała.

Jak się rozmnaża ch*jnia?. 🛒 Przez branchowanie.

🌳 BRANCHE