“Państwowe software housey” to coraz bardziej popularne rozwiązanie wsród instytucji publicznych w Polsce. Takie przedsiębiorstwa zajmują się tworzeniem oprogramowania dla państwowych instytucji, jak również ich wdrażaniem i utrzymywaniem. Zapraszma na krótki przegląd. Kolejność losowa.
🔴 Poczta Polska Usługi Cyfrowe a.k.a Envelo (Poczta Polska)
Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, tworzenie państwowych software houseów bywa czasem trudne, a i w menadrach losów tych spółek można się pogubić 😉 W 2020 pisaliśmy o tym, zgodnie z zapowiedziami PP, że Poczta Polska podjęła próbę stworzenia Software Houseu. A dokładnie, to podjęto decyzję o zmianie “kursu” istniejącej już od 2012 roku spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o. (Envelo) i rozwijanie jej w kierunku Software Houseu. Pózniej były plotki o rezygnacji z tego kierunku rozwoju, kilka newsów o zdobytych kontraktach a ostatnio (21.03.2023) podpisano porozumienie, że będąc studentm WATu zostaniesz zachęcony/na do odbycia stażu/praktyk w PPUC a.k.a Envelo: “Akademia zobowiązała się do upowszechniania informacji o Spółce jako zaufanym pracodawcy oraz (…) udostępniania przez Biuro Karier WAT ofert praktyk, staży i pracy w Envelo“
🔴 Centrum e-Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia)
Innym przykładem takiej działalności można uznać CeZ. Choć nadal dużo tam podwykonawców wybieranych w drodze przetrgu, to trzeba przyznać, że jakieś ziarno software houseu powoli kiełkuje.
🔴 Agro Aplikacje (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa)
💻 zobacz oferty pracy w Agro Aplikacje
Nowość na tej liście, ale już pod koniec lutego 2023, Agro Aplikacje podpisała z ARiMR umowę na świadczenie kompleksowej usługi informatycznej za blisko 190 mln zł. Spółka powstała, by obsługiwać ARiMR w zakresie wszystkich procesów informatycznych i pozwolić jej uniezależnić się od podmiotów zewnętrznych. Do zadań spółki ma należeć utrzymywanie i rozwijanie systemów funkcjonujących w ARiMR, a także tworzenie nowych rozwiązań.
ARiMR i rząd zdają sobie sprawę, że aby spółka Agro Aplikacji spełniała odpowiednio swoje zadania, konieczne jest zbudowanie wykwalifikowanego zespołu realizującego powyższe zadania. A to nie jest takie proste na obecnym rynku pracy. Zbudowanie wykwalifikowanego zespołu, który sprosta wszystkim zadaniom w zakresie obsługi IT Agencji, wymaga przede wszystkim zapewnienia odpowiedniej wysokości wynagrodzeń. Tymczasem zasady wynagradzania pracowników Agencji są ustalane według standardów obowiązujących w administracji państwowej, a nie stawek rynkowych, co jest widoczne zwłaszcza w obszarze IT. Dlatego też pomysł stworzenia oddzielnej spółki.
tygodnik-rolniczy.pl
🔴 Aplikacje Krytyczne (Ministerstwo Finansów)
💻 zobacz oferty pracy w Aplikacjach Krytycznych
Dedykowane rozwiązania softwareowe na zlecenie Ministerstwa Finansów, dla administracji skarbowej i podatników. Dostarczane rozwiązania są krytyczne w perspektywie obsługi procesów związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym, oraz innymi deklaracjami podatkowymi.
🔴 COI (KPRM)
Centralny Ośrodek Informatyki realizuje projekty IT dla sektora publicznego. Wykonuje zadania wyznaczane przez KPRM. W portfolie takie systemy jak Mój GOV, SRP (System Rejestrów Państwowych), Profil Zaufany, CEPIK, login.gov.pl, e-dowód i… ePUAP.
🔴 Zakład Informatyki Lasów Państwowych (Lasy Państwowe)
Mało kto wie, ale LP mają dział IT w postaci ZILP, którego podstawowym zadaniem jest utrzymanie i rozwój zintegrowanego systemu informatycznego ERP, który funkcjonuje w LP od lat 90-tych XX wieku i obejmuje swoim zakresem wszystkie szczeble organizacyjne LP (biuro Dyrekcji Generalnej w Warszawie, biura Dyrekcji Regionalnych, Nadleśnictwa, Leśnictwa oraz Zakłady o zasięgu krajowym i regionalnym). Ale to tylko jeden z napawdę WIELU ich systemów.
🔴 NASK
NASK jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Ale ostatnio trochę też software houseuje za sprawą EZD RP, choć jak pisaliśmy już wcześniej, sprawa ZETO, EZD i na końcu NASK jest… przeczytaj sam i oceń 😉
Koniec sporu. 10-letni problem polskiej branży IT rozwiązany.
🔴 ZUS …SH is loading?
Zakładowi trudno konkurować z rynkiem o specjalistów (polityka, bo kasa na IT w ZUS leje się strumieniami), dlatego szuka możliwości zaoferowania bardziej konkurencyjnych płac i pracuje nad koncepcją podmiotu, za pośrednictwem którego mógłby zatrudniać fachowców od IT.
Rozważamy powołanie podmiotu zewnętrznego. Moim zdaniem to jedyna droga, żeby tworzyć bezpieczną informatykę w ZUS. Przez nasz systemy IT przepływa rocznie blisko 0,5 bln zł – to mniej więcej 19 proc. PKB
Włodzimierz Owczarczyk, członek zarządu ZUS nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów.
Coraz więcej instytucji publicznych chce kontynuować uniezależnienie się od zewnętrznych firm i tworzyć swoje własne rozwiązania informatyczne. Czy takie działania zakończą się sukcesem? Czy takie inwestycje zagrożą pozycjom “przetargowych gigantów” jak C i A? Zobaczymy.
INNE Z TEGO BRANCHA
9 najmniej pomysłowych nazw software houseów w Polsce.
Dlaczego się udało. Filozofia i strategie twórcy Comarchu. Recenzja książki na podstawie okładki, bez czytania.
Programista płakał jak nazwę zmiennej wymyślał.