Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

/***** README.txt *****/
PSSST... DOŁĄCZ TERAZ
🔥 15k++ 🔥 Zamknięta społeczność programistów, którzy chcą więcej niż przysłowiowe 15k...🛒Własne produkty SaaS, 💻tworzenie software houseu, 💬konferencje, 🤝wolontariat, 💰inwestowanie, 👨‍👩‍👧‍👦rodzicielstwo, 🐟hobby... Rozwijaj i inspiruj się w doborowym towarzystwie.✅ DOŁĄCZ TERAZ

Ile zarabia programista 15K?

Hajs, HAJS, H A J S! #Programista15K – mityczny slogan, który każdy słyszał, ale nie każdy bez zająknięcia potrafi wytłumaczyć. “A nie wiem, to chyba brutto/netto/B2B/UoP…” Wyjaśnijmy to sobie zatem raz na zawsze. 

Przyjmuję następujące założenie: Programista 15K to zarobki netto na fakturze przy B2B. Wygląda dobrze? A teraz zobaczmy uproszczając ile z tego zostaje “na rękę”. Zakładamy brak jakichkolwiek kosztów oraz podatek liniowy 19%. 

W naszym scenariuszu, zarabiając 15K netto na fakturze musimy od tej kwoty odliczyć 2196,00 zł podatku oraz 1431,48 zł na ZUS (ubezpieczenie społeczne + zdrowotne + chorobowe + fundusz pracy) (tzw. mały ZUS jest dużo niższy ale mało prawdopodobne, że jeszcze go masz gdy na fakturze już 15K) co pozostawia nam na rękę 🤑 11449,36 zł 🤑. Przy założeniu, że miesiąc średnio ma 168 h wychodzi 89,28 zł netto na h czyli “czysto na rękę” jest to 68,15 zł na h

FVAT netto💰 15 000,00 zł
19% podatek💰 2 196,00 zł
ZUS💰 1 431,48 zł
na czysto na rękę💰 11 449,36 zł
średnio godzin w miesiącu📅 168
na czysto na godzinę💰 68,15 zł
netto na godzinę💰 89,28 zł

Dużo? Mało? A jak to wygląda w innych zawodach, ponoć pozbawionych takiego (he-he) PRESTIŻU jak SZLACHCIC BARON PROGRAMISTA? Co prawda czasem trudno w nich z fakturą i trochę kaski pływa “pod stołem”, więc porównanie podatkowo nie jest uczciwe, ale cóż, taki mamy klimat.

Koparkowy as a Service – 100 zł na h
Operator podnośnika/zwyżki as a Service – 75 zł na h
Psycholog as a Service – 120 zł na h

Oj tak byczq, jesteś królem życia! Szkoda, że pensje nie przybierają rozmiarów EGO. XD

🔥 PSST… Wykorzystam to, że czytasz ten tekst i podrzucę Ci link do zbiórki dla Mikołaja, który choruje na SMA. Spokojnie, istnieje całkiem skuteczna terapia, problem w tym, że kosztuje 2️⃣💰💰💰💰💰💰 2 miliony dolarów.

Mikołaj to syn jednego z nas, backendowego programisty. Jednak w obliczu tej choroby nawet 15K na fakturze nie wystarczy. Dorzuć proszę parę groszy. 🙏 Dzięki za pomoc.

🌳 BRANCHE