Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

/***** README.txt *****/
PSSST... DOŁĄCZ TERAZ
🔥 15k++ 🔥 Zamknięta społeczność programistów, którzy chcą więcej niż przysłowiowe 15k...🛒Własne produkty SaaS, 💻tworzenie software houseu, 💬konferencje, 🤝wolontariat, 💰inwestowanie, 👨‍👩‍👧‍👦rodzicielstwo, 🐟hobby... Rozwijaj i inspiruj się w doborowym towarzystwie.✅ DOŁĄCZ TERAZ

Rosyjscy specjaliści IT nie zacumują w Poland Business Harbour.

Program Poland Business Harbour jak czytamy na rządowych stronach, to kompleksowy pakiet, ułatwiający freelancerom, start-upom, MŚP jak i dużym firmom bezproblemową realokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Program organizują: Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W Polsce mamy aktualnie 578 firm, które przygotowały dla osób przybywających w ramach programu PBH specjalną ofertę. Wszystko fajnie, ale co sie dzieje, gdy w naszej spokojnej nadwiślańskiej przystani zechce zacumować rosyjski kuter?

PBH nadal pozostaje otwarty dla specjalistów IT ze wszystkich krajów objętych programem. Od czasu rosyjskiej agresji nic się nie zmieniło poza tym, że wprowadzane są dodatkowe narzędzia weryfikacji bezpieczeństwa. Od wybuchu wojny polskie placówki dyplomatyczne odnotowały znaczący wzrost zainteresowania programem. Zostały także podjęte działania mające na celu usprawnienie pracy przy obsłudze uczestników programu, szczególnie jeżeli chodzi o filie polskich i zachodnich przedsiębiorstw. Cały czas, wspólnie z branżą IT i właściwymi służbami pracujemy nad rozwojem programu.

Kinga Pasternak, rzecznik Centrum GovTech

W praktyce jednak, dochodzą wieści z konsulatu generalnego RP w Sankt Petersburgu, że przyjmowanie wniosków wizowych celem udziału w programie PBH zostało zawieszone do odwołania. I o ile takimi utrudnieniami dla Rosjan chyba nikt się za bardzo nie przejmuje, to branża zaczyna coraz głośniej mówić o potrzebie wprowadzenia szcególnych regulacji dla progrmistów z Białorusi.

Wojna zablokowała program Poland Business Harbour, który pomagał zwiększyć napływ specjalistów IT ze wschodu, w tym głównie Białorusinów, którzy teraz mogą się obawiać, że ich też obejmą silne antyrosyjskie nastroje. Co prawda większość pracujących w Polsce ukraińskich specjalistów IT została, ale nie ma napływu nowych, gdyż mężczyźni w wieku poborowym 18–60 lat nie mogą, a często też nie chcą wyjeżdżać z Ukrainy. – Wiemy, że nadal dobrze działa tam internet, więc na zachodzie i południu ludzie wciąż pracują.

Konrada Weiske, wiceprezes SoDA (Organizacji Pracodawców Usług IT)

SoDa wystosowała apel do Rządu, aby rozważyć nowelizację specustawy, która ułatwiłaby szybką legalizację pobytu i zatrudnienia obywateli Białorusi — na takich samych lub zbliżonych zasadach jak dla Ukraińców.

Mając na uwadze docierające do Polski informacje o zwiększającej się liczbie Białorusinów uciekających oraz planujących ucieczkę z kraju z obawy przed reżimem Łukaszenki i masowym poborem, w imieniu Organizacji Pracodawców Usług IT apelujemy do rządu, aby rozważyć nowelizację specustawy, która ułatwiłaby szybką legalizację pobytu i zatrudnienia obywateli Białorusi — na takich samych lub zbliżonych zasadach jak dla Ukraińców. Takie działanie częściowo zaspokoić potrzeby polskiej gospodarki i uderzy w reżim Łukaszenki.

Apel SoDA o szybszą legalizację pobytu i zatrudnienia Białorusinów

Dwa lata temu o sytuacji specjalistów IT na Białorusi i możliwym scenariuszu ich napływu do naszego kraju pisaliśmy tak:

Ale co z tymi Rosjanami? RAEC, Rosyjskie Stowarzyszenie Komunikacji Elektronicznej, przewiduje, że do maja z Rosji może wyjechać 120-170 tys. informatyków. To co aktualnie wstrzymuje jeszcze ten exodus to drogie bilety, brak łączności finansowej i utrudnienia w przeprowadzaniu transakcji, a co najważniejsze na Rosjan nikt nie czeka z otwartymi ramionami. W związku z odpływem specjalistów IT, Rosyjskie Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało działnia wspierające branżę IT:

As part of the new package of measures, all IT companies will be exempted from income tax and inspections for three years, and their employees involved in software development will receive a deferment from military conscription. In addition, mobile application developers and organizations involved in the implementation, installation and testing of domestic solutions will be provided with tax preferences. IT companies will be able to get preferential loans at a rate not exceeding 3%, and their employees will be able to apply for preferential mortgages.

interfax.ru

Życ nie umierać w tej Rosji, same korzyści z tego klikania w kąkuter. Nie to co u nas, tylko kłody pod nogi, zakusy na dziwne regulacje i jakiś marny IPBOX. XD (czytaj także: ✅ Prywaciarzu złodzieju, bandyto wścieknięty. Zachciało się IPBOXa? Fiskus już po Ciebie jedzie.).

🌳 BRANCHE