Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

Owoc żywota Twojego je ZUS i systemy informatyczne jego.

Miliard dziewięćdziesiąt dwa miliony dziewięćset osiemdziesiąt sześć tysięcy dwieście sześćdziesiąt siedem złotych i dwadzieścia cztery grosze, to kwota z VAT jaką wiemy, że ZUS chce przeznaczyć na przeróżne prace informatyczne przy swoich systemach, a to nie jest nawet suma z wszystkich przetargów… Ta kwota to 59 240 faktur dla #programista15K (15K liczone jako netto).

Są dwie rzeczy, które bardzo trudno sobie wyobrazić. Pierwsza to zakończenie “Mody na sukces” a druga to zakończenie informatyzacji ZUSu. Ta wielka studnia bez dna do której ciągle sypiemy pieniądze z naszych podatków jednych smuci, innym zapewnia odrobinkę luksusu w Rolls-Royce Phantom Coupe. Skoro my z tego ZUSu i tak nigdy nic nie dostaniemy, to niech przynajmniej coś skapnie Asseco i Comarchowi, a co im będziemy żałować 😏😜😉 Niech mają!

“Świadczenie usług wsparcia eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (KSI ZUS)” To przetarg ogłoszony przez ZUS, na który w ostatnim czasie miały chęć zarówno Comarch jak i Asseco i tylko te dwie firmy do niego przystąpiły.

Kwota z VAT, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia: 494 186 267,24 zł (słownie: czterysta dziewięćdziesiąt cztery miliony sto osiemdziesiąt sześć tysięcy dwieście sześćdziesiąt siedem złotych 24/100).

Informacja z otwarcia ofert

Tutaj informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty. Zwycięzcą w tym przetargu został Comarch zdobywając 85,34 pkt czyli o 14 więcej niż oferta Asseco.

I nie jest to jeszcze ostatnie słowo ZUSu. ZUS dzięki pandemii, tarczom antykryzysowym, bonom turystycznym (przeczytaj także: Krew, POT i wdrożenie czyli co się w ZUSie odassecowało.) i innym dziwnym pomysłom naszego rządu zmuszony został do licznych i błyskawicznych zmian w systemach IT, przez co stał się złotym eldorado dla firm informatycznych jak Comarch czy Asseco ( przeczytaj także COVID i złote żniwa firm IT.)

Zakład szacuje, że od marca w ramach zleceń w trybie specustawy COVID-owej do Asseco trafiły prace łącznie za około 100 mln zł.

Ta firma obecnie utrzymuje i rozwija PUE, więc był to naturalny wybór — nikt inny nie mógł tego zrobić — wyjaśnia Włodzimierz Owczarczyk.

Puls Biznesu

W Comarchu gorzej, tym bardziej cieszy wygrana w ostatnim przetargu na utrzymanie KSI

Comarch wykonał niezbędne prace związane z dostosowaniem EPWD do tarcz. Ich wartość to około 20 mln zł — informuje Włodzimierz Owczarczyk.

Puls Biznesu

No ale nie samym utrzymaniem żyje człowiek.

Drugim ciekawym przetargiem jest przetarg o “Zawarcie umów ramowych na rozwój Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS (KSI ZUS)” gdzie o dziwo 😏 biorą udział tylko Asseco i Comarch.

Kwota z VAT, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia: 598 800 000,00 zł (słownie złotych: pięćset dziewięćdziesiąt osiem milionów osiemset tysięcy 00/100).

Informacja z otwarcia ofert

Czekamy na wyniki, powodzenia Panie Profesorze 💙 Trzymamy kciuki. (choć nie wygląda to za dobrze, bo mimo iż wartość zamówienia jest ogromna, ZUS użył tylko jednego kryterium – ceny: “Przy wyborze oferty zamawiający będzie kierował się następującym kryterium: cena za 1 CFP – waga 100 %.”. Decydujące w wyborze oferty będzie stawka za CFP o ile oferta będzie spełniała wszystkie wymogi zamawiającego i będzie pozbawiona wad) Zawsze jest jednak szansa na podzielenie tego tortu pomiędzy C i A gdyż “Zamawiający zamierza zawrzeć umowę ramową z maksymalnie 3 (trzema) wykonawcami” choć wcale nie musi. W ramach kwoty zamówienia ZUS zamierza uzyskać co najmniej 60400 CFP. Dla niewtajemniczonych CFP to tzw. punkt funkcyjny, taki planning poker na bardzo mocno przekoksowanych enterprise sterydach. Wygląda na to, że ZUS w swoich przetargach posługuje się implementacją punktów funkcyjnych w oparciu o standard COSMIC: ISO/IEC 19761:2011.

Na koniec ciekawostka z SIWZ:

ZUS PUE

Trzecim frontem na którym nadal toczy się walka, a do którego być może odważy się podejść jeszcze jakaś inna firma jest przetarg na “Rozwój i utrzymanie Portalu Klienta oraz Szyny Usług (ESB) w ramach Platformy Usług Elektronicznych ZUS.” W nim mamy trzy kryteria: poziom dostępności usług (SLA) – waga: 30, doświadczenie personelu – waga: 10, cena – waga: 60. Na dzień dzisiejszy Termin składania i otwarcia ofert został przełożony z dnia 04.03.2021 na 07.04.2021.

💙 KEEP CALM AND INFORMATYZUJ ZUS. Amen.

Chcesz podyskutować na ten temat? Dołącz do grupy PPBIT.