Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

/***** README.txt *****/
PSSST... DOŁĄCZ TERAZ
🔥 15k++ 🔥 Zamknięta społeczność programistów, którzy chcą więcej niż przysłowiowe 15k...🛒Własne produkty SaaS, 💻tworzenie software houseu, 💬konferencje, 🤝wolontariat, 💰inwestowanie, 👨‍👩‍👧‍👦rodzicielstwo, 🐟hobby... Rozwijaj i inspiruj się w doborowym towarzystwie.✅ DOŁĄCZ TERAZ

Czy ZUS wdroży bon turystyczny na czas?

Czy wszystkich polaków to nie wiem, ale na pewno prezydent Andrzej Duda jest prezydentem a PiS ulubioną partią wszystkich prezesów z branży informatycznej lubujących się w zamówieniach publicznych. Wiadomo, tych największych jest aż dwóch, a pieniądz nie śmierdzi, nawet ten od ZUSu.

17 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Bon stanowi wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania infrastruktury informatycznej do obsługi bonu.

zus.pl

Nie wiem jak Wy ale gdy czytam ten komunikat, w mojej głowie brzmi to jak śmiertelny wyścig z czasem w którym wystawiono żółwia. Wybory prezydenckie można zawsze przełożyć ale z wakacjami już tak łatwo nie pójdzie.

Za Polskim Bonem Turystycznym 🌞 będzie stać rozbudowana infrastruktura informatyczna oparta głównie na PUE ZUS. Obecnie z Platformy korzysta 4,5 mln klientów ZUS. Zakład zapewni trzy podstawowe elementy systemu do obsługi bonu:

  1. System do obsługi uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych, z którego będzie korzystała Polska Organizacja Turystyczna.
  2. System do obsługi płatności bonem, w którym osoby korzystające z bonu będą mogły dokonywać nim płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz podmiotów turystycznych zgłoszonych do udziału w programie Polski Bon Turystyczny, znajdujących się na liście udostępnianej przez POT.
  3. System do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego, obsługiwany przez ZUS.

25 lipca 2020 na ZUS PUE ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu Polski Bon Turystyczny

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, mogą za pośrednictwem PUE ZUS złożyć „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”(PBT), dzięki czemu zostaną wpisane na listę podmiotów turystycznych uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu.

zus.pl

Aktualnie na portalu ZUS PUE zgodnie z informacją można zgłaszać się jako podmiot turystyczny:

Ale endpointy do wyszukiwania chyba jeszcze nie zostały zaimplementowane. W wyszukiwarce na stronie bonturystyczny.gov.pl widnieje komunikat, że pierwsza lista podmiotów zostanie opublikowana 1 sierpnia 2020 r. Tego dnia ma też zacząć się aktywacja bonów dla turystów. Pierwszy to sobota, także szykuje się grube wdrożenie w Piątek.

Dobrze, że w wakacje jest więcej stażystów, to jest komu pisać te wspaniałe javascripty:

Standard kodowania nie odbiega zbyt daleko od kanonu znanego z PKP. 🍿🍿🍿

https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtKreator.js
https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtKreatorKroki.js
https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtMenedzerowie.js
https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtPodmiotUprawniony.js
https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtPodmiotyTurystyczne.js
https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtProfilePue.js
https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtRecepcjonisci.js
https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtUtils.js
https://www.zus.pl/portal/js/pbt/PbtWalidacja.js

IMHO, ten system to dobrze wydane pieniądze. Samo czytanie tych JSów to osobliwa ale jednak pewna forma rozrywki lepsza niż oglądanie TVP.

📝 PbtMenedzerowie.js Ej, a jak trafię w ID podmiotu turystycznego i ID managera to się usunie? zus.pl/portal/pbt/menedzerowie/lista/usun.npi?idPodmiotuTurystycznego=123&idMenedzeraPodmiotuTurystycznego=123 bo tak to leci piękne 200 OK z komunikatem o błędzie. Jest szansa? Strach sprawdzać bo jeszcze premier Mati dorzuci nam jakiś podatek. Może czescy programiści by to przetestowali w ramach jakiegoś hackatonu?

📝 PbtPodmiotUprawniony.js Poważne pytanie. Jak na krajowy język przetłumaczyć gettery i settery? this.dajIdDzieckaQueryParam

📝 PbtWalidacja.js Fajnie, że do każdego modułu na nowo jest przeklejana (z komentarzami) walidacja NIP i PESEL, lepiej samemu zrobić, niż wierzyć tam w jakieś commonowe biblioteki. A co jak te commonowe libki pisał ktoś z firmy od drugiego prezesa? Fuuuuu! Kijem nawet nie dotknę.

Szkoda klawiatury, Na resztę popatrzcie sobie sami.

Czy coś z tym wdrożeniem może pójść nie tak?

Wszystko.

Podobało się? 🍊⌚🍊⌚🍊⌚🍊⌚🍊⌚🍊⌚🍊⌚🍊⌚🍊⌚kup sobie coś ładnego!

🌳 BRANCHE