Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

Ciągły status Polskiej Branży IT.

Ten wpis jest dłuższym, regularnie aktualizowanym cyklem (przynajmniej w planie). Jego zadaniem jest opisywanie Polskiej Branży IT na bazie przesłanek różnych, np. tego co można wywnioskować z ofert pracy, publikowanych na najpopularniejszych w kraju tzw. “branżowych jobboardach”. I bez przesady, to nie jest jakieś DEJTA SAJENS, nikt tu nawet ani razu nie użył Pythona XD To tylko przybliżony obraz rysowany grubymi kredkami, ale z wnikliwością nie gorszą, niż u Pana Piechocińskiego. Zaczynamy.

Pod lupę trafiły oferty z portali takich jak:

https://justjoin.it/
https://theprotocol.it/
https://nofluffjobs.com/
https://bulldogjob.pl/

Dane zostały pobrane poprzez API poszczególnych jobbordów. Celem tego cyklu jest znalezienie odpowiedzi na najważniejsze w naszej branży pytania, czyli “Jak wygląda sytuacja na rynku juniorów?”. Od razu odpowiadam. Bez zmian.

📅 Czerwiec 2023

🔶 Wsparcie dla ukrainy.

Na początek zwracam uwagę na pewien trend, który w chwili obecnej wdrożyły 3 z 4 portali z ogłoszeniami o pracę. Mianowicie chodzi o oznaczenie ofert jako “przyjaznych dla ukraińców”. Stan na początek lipca 2023: jedynym portalem nieposiadającym takiej funkcji jest bulldogjob.pl. Jak zatem wygląda stosunek wszystkich ofert do ofert “przyjaznych”? Najwięcej takich znajdziemy w serwsie justjoin.it

🔶 Kto miał najwięcej ofert pracy?

To jest bardzo ciekawe pytanie, ponieważ zależy jak kto liczy ?

Odpowiedź: justjoin.it kiedy ja liczę po swojemu. nofluffjobs.com kiedy przyjmujemy arytmetykę danego portalu.

A Jak Ty liczysz? Sprawdźmy.
Czy firma, posiadająca oddziały w 6 miastach + możliwosć całkowitej pracy zdalnej poszukująca Senior Java Developera publikuje jedno ogłoszenie o pracę czy 7? Z doświdczenia można powiedziec, że firma ta, ma intencję zatrudnic JEDNĄ osobę do pracy w jednym z jej szesciu biur lub zdalnie. Realnie jest to jedno ogłoszenie, nie siedem. Niektóre portale jednak liczą to jako 7 odrębnych ogłoszeń. Ale to też jest jakieś przybliżenie, bo sytuacja gdzie firma zatrudnia 3-4 osoby z jednego ogłoszenia jest jak njabardziej normlana.

~ ilość “realnych” miejsc pracy
justjoin.it2869
nofluffjobs.com2670
the:protocol2702
buldogjob.pl916
~ ilość “deklarowana” w portalu
nofluffjobs.com16822
justjoin.it13172
the:protocol2702
buldogjob.pl916

🔶 Czy na rynku juniorów nadal jest beznadziejna sytuacja?

Odpowiedź: TAK

~ procent ogłoszeń dla juniorów spośród wszystkcih na danym portlu
nofluffjobs.com15,24%
the:protocol10,14%
justjoin.it7,22%
buldogjob.pl6,77%

Dodatkowo na nofluffjobs.com (~2,51%), buldogjob.pl (~1,31%) oraz the:protocol (~1,85%) znajdziemy ogłoszenia dla stażystów, które stanowią procent wszystkich ogłoszeń (tak jak podano w nawiasach). W przypadku justjoin.it nie ma w ogóle kategorii “stażysta”. W każdym z tych portali (ponad połowa) najwięcej ogłoszeń znajdziemy dla “Mida”.

📅 Lipiec 2023

Lipiec otwieramy licznymi doniesenieami w mediach, że już jest POZAMIATANE XD

Kryzys. Koniec Eldorado. NARESZCIE. W R E S Z C I E. Dobrze im tak, tylko klikają w ten kąkuter, a poszliby do normalnej pracy!

348633989_721231346683272_3826472402564221122_n.jpg (964×1430)

Kryzys? Koniec? I tak i nie. Jednym ????ZMALEJE innym ????UROŚNIE. Jeden scrum master powie tak a drugi inaczej. Jakby tego nie oceniać, ewidentnie widać w naszej ukochanej krajowej branżuni zachodzące pewne kosmetyczne (jeszcze) zmiany.

Domino, efekt motyla. Jaki kraj takie layoffy. ????

 • Redukcja budżetów u zagranicznych klientów, dociera falą na nasze krajowe podwórko już od jakiegoś czasu.
 • Redukcja budżetów, to redukcja wydatków na IT, redukcja istniejących zespołów, zamrożenie planowanych rozwojów…
 • Redukcja zespołów, zamrażanie developmemtu po stronie klienta, to więcej ludzi w Krajowych Domach Oprogramowania na „ławeczkach”.
 • Więcej ludzi na „ławeczkach” to tracenie równowagi…
 • Aż do punktu przełamania, kiedy można upaść na PYSK XD i CYK, mniejszość zarabia na większość pozostającą na “ławeczkach”.
 • Tutaj już jest za późno, Domy Oprogramowania zwalniają pracowników. Jaki Big Tech takie layoffy, nic tak spektakularnego jak w USA, ale na krajowe możliwości wystarczy. Dla przykładu, już wczesniej w tym roku:
 • „Ławeczki” w Domach Oprogramowania są coraz dłuższe
 • Domy Oprogramowania redukują koszty, czy to zwalniając, czy to wprowadzajać embargo na podwyżki wynagrodzeń, a może ktoś stracił owocowe środy (jeśli w ogóle odzyskał je po COV_IDzie) lub być może nawet nieznaczne redukcje pensji (przeszło przy COV_IDzie to czemu by nie miało przejść teraz?) ALBO niepełne stawki dla siedzacych na “ławce”?
 • W pierwszej iteracji po głowie dostają juniorzy, jeśli kogoś trzeba zwolnić to oni idą na pierwsza linię FRĄTU XD. Seniorzy różnie, raczej będą trzymani jak najdłużej, bo koszt ich ponownego zatrudnienia będzie duży.
 • Najlepiej niczym karaluchy przetrwają to midy/regulary.
 • W pierwszej kolejność z zespołów zazwyczaj wylatują FRĄTASIE. Może być brzydko, może być nieresponsywne, może się nawet rozjeżdżać albo działać tylko pod IE9. ale… ważniejsze żeby pod spodem w ogóle jakkolwiek działało.
 • Lipiec, często początek nowego roku fiskalnego w zachodnich korpo, budżety odświeżone, firmy wracają powoli do zamrożonych wcześniej projektów. Zobaczymy jaki będzie kwartał.
 • Druga połowa 2023 pokaże co i w jakim zakresie wróciło do normy, kto nie przetrwa do końca roku, no cóż… maszeruj albo giń XD
 • Te lekkie zawirowanie może stać się kartą przetargową dla firm do nakłonienie do powrotu do biur (większa podatność ludzi na bycie OBEY przy zmniejszonej pewności stailnego zatrudnienia)

Lipcowe ciekawostki z jobboardów wkrótce.