Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

Zamiast COVIDa Dostał IPBOXa. Poznaj sekret jak to zrobił.

tl;dr

Jeśli chcesz tylko płacić mniejszy podatek i zaoszczędzić pieniądze 🤑 a nie interesuje Cię jak to działa, przescrooluj na dół, wypełnij ankietę i wyoutsourceuj uzyskanie IPBOXa specjalistom.

IPBOX to temat, który ciągle krąży wokół zarobków programistów bo pozwala na obniżenie podatku do 5%. Tyle wiedzy w tym temacie posiada przeciętny programista. Aha i jeszcze, że “skarbówka może nas za to dojechać”. Hur-dur optymalizujmy podatki w naszych JDG ale jednak trochę się boimy.

W meta-podatkowym bełkocie IPBOX to ulga skierowana do wszystkich podatników podatku od osób fizycznych (PIT) oraz osób prywatnych (CIT), którzy prowadzą działalność gospodarczą kwalifikowaną jako działalność badawczo-rozwojową.

W tym miejscu wyjaśnijmy wszystkim juniorom raz na zawsze:

  • To nie takie IP jak myślisz tylko Intellectual property (IP) .
  • To nie taki KIS jak myślisz, tylko Krajowa Informacja Skarbowa.
  • BOX to nie jest nowy model XBOXa ze stałym wbudowanym IP.
  • Nexus to nie jest nowa dystrybucja Linuxa, tylko wskaźnik, (nie, nie taki wskaźnik jak myślisz) który wskazuje jaka część dochodu z kwalifikowanego IP (np. z autorskiego prawa do programu komputerowego) będzie podlegać 5% stawce podatku.

I tak uzbrojeni w podstawową wiedzę, przejdźmy do bardziej zaawansowanych zagadnień. W podróży po świecie IP BOXa będzie towarzyszył nam Bartosz Puhacz z grupy pravna.pl, do której można (wzorem Prezesów, którzy robią to z nami) wszystko co z IPBOX wyoutsourceować.

🔴 Chciałbym skorzystać ale trochę się boję. Czy w razie czego, mogą mnie czekać większe konsekwencje niż zwrot zaoszczędzonego podatku?

💬 Bartosz

O konsekwencjach możemy mówić w przypadku, kiedy sam wniosek o interpretację podatkową był zredagowany w sposób niepoprawny, lub nader optymistycznie i  nie uwzględnia rzeczywistego stanu faktycznego. Często o takie wnioski kusza się osoby z brakiem doświadczenia, byle tylko uzyskać interpretacje z KIS.

🔴 Czym NIE jest IPBOX? Błędy w myśleniu o IPBOX, z którymi się często spotykacie?

💬 Bartosz

IPBOX nie jest ulgą podatkową dla każdego, tylko dla określonej grupy ekspertów tworzącej nowe rozwiązania jak np oprogramowanie.

🔴 Czy skorzystanie z ulgi trigeruje przeprowadzenie kontroli podatkowej?

💬 Bartosz

Skorzystanie z ulgi wpływa jedynie na podwyższenie prawdopodobieństwa przeprowadzenia kontroli, ale nie generuje jej automatycznie w każdym przypadku. Warto pamiętać o tym, że kontrolę można mieć zawsze – niekoniecznie korzystając z IPBOXa.

🔴 Czy można skorzystać z ulgi IP Box za rok 2019?

💬 Bartosz

Tak, podatnik może skorzystać z preferencji IPBOX, poprzez skorygowanie deklaracji za rok 2019. Niemniej naszym klientom rekomendujemy w pierwszej kolejności sporządzenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, jako podstawy do dokonania bezpiecznego rozliczenia ulgi za rok 2019.

🔴 Jaki jest okres ochrony interpretacji indywidualnej?

💬 Bartosz

Interpretacja wydawana jest bezterminowo, niemniej jeżeli przedstawiony w interpretacji indywidualnej stan faktyczny lub planowane zdarzenie przyszłe ulegnie zmianie, należy ponownie złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

🔴 Jaki jest czas oczekiwania na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej?

💬 Bartosz

Czas oczekiwania na wydanie interpretacji wynosi 3 miesiące. Jeśli w ustawowo przewidzianym terminie podatnik nie otrzyma odpowiedzi wówczas z mocy prawa organ przyznaje rację wnioskodawcy, jest to tzw. milczące załatwienie sprawy.

Uwaga! W związku z epidemią koronawirusa termin do wydania indywidualnej interpretacji podatkowej został wydłużony.

🔴 Czy otrzymanie negatywnej interpretacji generuje prawdopodobieństwo kontroli podatkowej?

💬 Bartosz

Otrzymanie negatywnej interpretacji nie generuje prawdopodobieństwa kontroli podatkowej. Interpretację składamy do KIS, a nie do US. Jednocześnie należy podkreślić, że podatnik nie ma obowiązku zastosowania się do interpretacji indywidualnej, a co najważniejsze nie ma żadnych kar za niestosowanie się do otrzymanej interpretacji indywidualnej.

🔴 Czyli wystarczy, że tworzę kod na umowie B2B, jestem szeregowym programistą albo posiadam swoją firmę IT lub software house i już mogę rozważać IPBOX?

💬 Bartosz

Tak. Najprościej zgłosić się do nas, sporządzimy bezpłatną opinię a dalej możemy wnioskować o indywidualną interpretację podatkową.

🔴 W najgorszym przypadku po jakim czasie Urząd Skarbowy może żądać zwrotu podatku gdyby coś było nie tak? Powiedzmy mam IPBOX, płacę tylko 5% podatku. Nadal się trochę boję, więc zaoszczędzona różnicę trzymam na lokacie lub w skarpecie. Jak długo powinienem ją tam trzymać aby móc zacząć ją bezpiecznie wydawać na głupoty?

💬 Bartosz

Dokumentację podatkową należy archiwizować do 5 lat wstecz (tyle samo czasu mamy, aby wprowadzić korektę), a więc najbezpieczniej będzie trzymać te pieniądze 5 lat, pewnie w tym czasie uzbiera się całkiem niezła suma!

🔴 A ile realnie można zyskać? Powiedzmy przysłowiowe 15K netto na fakturze.

💬 Bartosz

Szacunkowo można powiedzieć, że jest to różnica pomiędzy podatkiem dochodowym, który jest odprowadzany na zasadach ogólnych (19% bądź 17%/32%), a preferencyjną stawką 5%. Praktyka wskazuje, że w przypadku klasycznej działalności programistycznej średnio 90% wynagrodzenia jest objęte ulgą.

🔴 Podatki płacę miesięcznie lub kwartalnie. Czy to znaczy, że mając IPBOX, co miesiąc/kwartał będę płacił/ła mniej, czy wyrównanie nastąpi dopiero na koniec roku?

💬 Bartosz

Cały rok płacimy normalnie podatek dochodowy, a podczas rozliczenia rocznego otrzymujemy zwrot nadpłaconej kwoty.

🔴 Co jeszcze warto wiedzieć o IPBOX a o co do tej pory nie zapytałem?

💬 Bartosz

Często klienci pytają nas czy muszą zapisywać ile czasu poświęcają na wytwarzanie IP. Odpowiadamy, że warto! W tym celu udostępniamy wzór ewidencji czasu pracy i tłumaczymy jak najlepiej go prowadzić. Kolejna sprawa – czasami księgowe odradzają korzystania z IPBOXA, bo… się na tym nie znają i nie chcą stracić klienta! Natomiast my wychodzimy im naprzeciw, bo tworzymy dla nich webinary i materiały edukacyjne, dzięki którym mają odpowiednią wiedzę w tym zakresie.

🔴 Jako grupa pravna.pl, jak możecie z IPBOX pomóc? Co mogę Wam wyoutsorsować i ile będzie mnie to kosztowało?

💬 Bartosz

Sporządzimy opinię. Skorzystasz z bezpłatnej konsultacji i analizy Twojej sytuacji, na podstawie której sporządzimy opinie i dokumentację. Następnie uzyskamy dla Ciebie interpretację podatkową, która będzie dla Ciebie gwarantem. Na koniec zajmiemy się wsparciem w zakresie rozliczenia i ewidencji IPBOX a w razie potrzeby pomożemy podczas kontroli. W tym temacie jesteśmy Full-stackami. 😁

🔴 A ile kosztuje mnie ta “bezpłatna” analiza? Gdzie jest bait?

💬 Bartosz

Nic, czyli tyle ile licencja na WinRara. A na poważnie, kosztuje Cię to odrobinę czasu, którą poświęcisz na wypełnienie ankiety. Odpowiesz na kilka pytań i zostawisz nam swojego maila i telefon. Oddzwonimy i umówimy konsultację o wartości rynkowej 300PLN, która jest za darmo. Dalej masz już 3 warianty płatnej usługi do wyboru. 1. sama interpretacja 2. interpretacja + zeznanie roczne 3. interpretacja + zeznanie roczne + korekta za rok 2019.

🔴 A jeśli nie programuję, tylko zajmuję się QA lub Project Managementem, itp. itd. ale nadal jestem “częścią świata IT”. Też mam prawo do IPBOX?

💬 Bartosz

Kwestia bardzo indywidualna. Najlepiej jeśli zgłosisz się do nas, a nasi eksperci przeanalizują Twoją sytuację podczas darmowych konsultacji.

🔴 CD Projekt ma IPBOXA. Znasz inne firmy produktowe czy Software Housey w Polsce , które także z niego już korzystają? PS. Grywasz w gry? Jak tak, to jakie?

💬 Bartosz

Dawniej byłem wielkim fanem CS’a, aktualnie czasu brak na granie w gry! Software Housey chętnie korzystają z naszych usług, mamy ich kilkadziesiąt w portfolio, ale wiesz… RODO. 🙊

🔴 Dzięki za rozmowę. Nie taki IPBOX straszny jak go malują.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ I ZGARNIJ SWOJEGO IPBOXa DZIĘKI PRAVNA.PL JUŻ TERAZ! NA CO WYDASZ ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄDZE?

polityka prywatności