Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

/***** README.txt *****/
PSSST... DOŁĄCZ TERAZ
🔥 15k++ 🔥 Zamknięta społeczność programistów, którzy chcą więcej niż przysłowiowe 15k...🛒Własne produkty SaaS, 💻tworzenie software houseu, 💬konferencje, 🤝wolontariat, 💰inwestowanie, 👨‍👩‍👧‍👦rodzicielstwo, 🐟hobby... Rozwijaj i inspiruj się w doborowym towarzystwie.✅ DOŁĄCZ TERAZ

W IT jest więcej kobiet niż myślisz.

Ciągle słyszy się o niedostatku płci pięknej w IT. Równość, parytety, diversity… Powstały setki programów wsparcia i inicjatywach pro-programistycznych skierowanych do kobiet, a mimo to podobno ciągle jest ich za mało. Tak uważać może tylko ktoś kto ani jednego dnia nie przepracował w pierwszym lepszym software housie.

W branży jest dużo więcej kobiet niż myślisz, one po prostu muszą jeszcze dorosnąć.

Tak, dobrze się domyślasz, sugeruję, że programiści (i nie tylko) to małe dziewczynki, którym wszytko przeszkadza, które niczego same nie potrafią załatwić i biegną na skargę do Pani, tfu Prezesa gdy tylko ktoś dotknie ich kolorowych kredek. Płaczliwe, roszczeniowe, rozpieszczone dziewczynki na ziarnku grochu. Wszytko trzeba za nie robić, garbage collector zarządza za nie pamięcią a ORMy piszą SQLe. Tfu!

Psze Pani…

 • Weeeeee, nie ma ciemnej skórki, nie będę tutaj programował.
 • Pamięć? Co pamieć? Sam mam zwolnić? A co ja prezes? Niech on zwalnia XD he he
 • Zimno mi, nie będę w bluzie siedział, wyłącz klimę!
 • Mi gorąco, herbatę sobie zrób albo Android Studio odpal.
 • Mleko trzeba przynieść z magazynku, kurwa i jeszcze kawa z biedronki. Skandal. Co ja jakiś robol jestem?
 • Chyba mnie nie szanujecie, to są owoce? Jabłko było zgniłe!!!
 • Składowane co? Plan zapytania? Jakiego pytania? A gdzie ja to mam w ORMie?
 • No musiałem dodać tą prawie megową libkę, bo tutaj jest odwracanie tablicy, było mi potrzebne.
 • Ten ignorant wziął moją yerbę i zaparzył jak herbatę! Gniocie jeden, to specjalna odmiana dla najlepszych programistów, zbierana przez dziewice o wschodzie słońca gdy w powietrzu jeszcze unosi się poranna mgła.
 • Jeszcze na drugim roku jestem. Nie, nie pracowałem wcześniej, dlatego tylko 5K na rękę mówię, to chyba będzie uczciwa propozycja, prawda?
 • Dobra, idę do domu bo nie ma kawy i tak się nie da pracować 🙁

Takie będą software housey jakie ich juniorów onboardowanie.

Myśmy to uczynili. Pokolenie Z, C, post-milenialsi, generacja @ czy inny demograficzny buzzword tak naprawdę nie ma z tym nic wspólnego.

👎 To my, rozpieściliśmy, nie byliśmy dość stanowczy i asertywni. Zbyt pobłażliwi, zbyt ulegli, zbyt krótkowzroczni.

👎To HRy drżące o to, że zaraz dostaną wypowiedzenie, bo któraś dziewczynka ma dzisiaj kaca od degustowania kraftowego piwa a ktoś (zwykle jakiś prostak Project Manager albo C-level cierpiący na micromanagement) śmie wymagać, żeby robiła swoją robotę.

👎To prezesi prześcigający się w pomysłach na biura nie różniące się już niczym od placów zabaw dla dzieci, poza tym, że kupy leżą w kodzie a nie w piaskownicy.

👎To marketingowcy wymyślający kolejne opowieści o tym, jaka to wspaniała atmosfera panuje w biurze, niczym w hipisowskiej komunie. Jesteśmy taką super firmą, że nawet nie musisz pracować, sama Twoja obecność wystarczy aby płacić Ci pensję.

👎To EBowcy tak bardzo dbający o wizerunek, że nie ma kiedy pracować, bo trzeba chodzić na firmowe obiadki, skakać ze spadochronem z firmowym logo, strzelać się kulkami z farbą, jeździć quadami, robić notatki na firmowych szkoleniach czy stać z uśmiechem niczym celebryta na targach, konferencjach i konwentach…

Chcesz podyskutować na ten temat? Dołącz do grupy PPBIT.

I tak mamy całe zastępy małych dziewczynek radośnie pląsających paluszkami po kolorowej klawiaturze, które przychodzą do pracy niczym do parku rozrywki… A co jeśli one nigdy nie dorosną? Może zamiast tworzyć kolejne programy wsparcia dla kobiet trzeba popracować aby w IT było więcej prawdziwych mężczyzn? Może to tak proste i wtedy w branży naturalnie zacznie pracować ich więcej?

Jedno jądro i to w systemie operacyjnym to zdecydowanie za mało.

🌳 BRANCHE