Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

/***** README.txt *****/
PSSST... DOŁĄCZ TERAZ
🔥 15k++ 🔥 Zamknięta społeczność programistów, którzy chcą więcej niż przysłowiowe 15k...🛒Własne produkty SaaS, 💻tworzenie software houseu, 💬konferencje, 🤝wolontariat, 💰inwestowanie, 👨‍👩‍👧‍👦rodzicielstwo, 🐟hobby... Rozwijaj i inspiruj się w doborowym towarzystwie.✅ DOŁĄCZ TERAZ

Prywaciarzu złodzieju, bandyto wścieknięty. Zachciało się IPBOXa? Fiskus już po Ciebie jedzie.

Skusiłeś(łaś) się na 5% podatku a teraz FISKUS JEDZIE CI WPUSHOWAĆ? Próbuje utrudnić Ci otrzymanie IPBOX? Kwestionuje Twoją dokumentację? Zobacz czy można Ci uprzykrzyć życie oraz jak się przed tym bronić.

Wokół IPBOX jest mnóstwo kontrowersji. Jedne wynikają z totalnego bałaganu legislacyjnego, inne z zawiści, bo Ci “zamożni” będą mieli jeszcze więcej, aż po wątpliwości natury moralnej, “czy to co robię faktycznie kwalifikuje się jako prace badawczo-rozwojowe”. Wszystkie te podziały wyraźnie jak pod mikroskopem widać w internetowych komentarzach.

💬 Trzeba być frajerem by nabrać się na następną zarzutkę Matiego.

💬 Poszlibyście na umowę o pracę zamiast oszukiwać na podatkach. Jak Was sumienie nie męczy to może Was PPK zachęci. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

💬 Bo to Polska właśnie. To że interpretacja jest taka teraz, to za kilka miesięcy czy lat może się nagle zmienić i zamienisz się w przestępcę 🙁

💬 No i okradasz pielęgniarki pamiętaj.

💬 Sama idea IPBOX jest zajebista, ale w praktyce sprowadza się do tego, że osoby, które programują jakieś gówno do wgrywania faktur obniżają sobie podatek.

💬 Jak zawsze sprowadza się to do człowieka. Urzędnik też człowiek, jeden mniej, drugi jeszcze mniej.

Skąd tyle podziałów i wątpliwości? Ano z tego, że gdyby chcieć znaleźć jedno słowo podsumowujące to wszystko to byłoby nim:

🔥💀 CHAOS 💀🔥

🔶 Skarbówka skarbówce nie równa, urzędnik urzędnikowi nie równy. Gdy wysyłacie wniosek do KIS (Krajowa Informacja Skarbowa), trafia on losowo (na pewno mają do tego jakiś zaawansowany algorytm losujący, a może nawet sztuczną inteligencję 😉) do jednej z delagtur. W jednych wszystko przebiega płynnie w innych mamy drogę przez mękę. KIS swoje delegatury posiada w Bielsku-Białej, Lesznie, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku oraz Toruniu. Gdy wniosek nie przejdzie w jednej można próbować “trafić” do innej wysyłając go do KIS ponownie (o ile cały proces interpretacji zakończył się statusem “nierozpatrzony”).

🔶 Dobrze napisany wniosek o indywidualną interpretację podatkową jest ważniejszy niż sama pozytywna interpretacja. Dlaczego? Jako podatnik w opisie stanu faktycznego stwierdzasz, że prowadzisz działalność badawczo-rozwojową. Super. Skarbówka dziękuje Ci serdecznie, całuje w rękę i wydaje pozytywną opinię. A teraz idź i się nią podetrzyj. 🧻🧻🧻

🔶 Gdy tak napiszesz w opisie stanu faktycznego, lub odpowiesz w taki sposób na pytanie KIS czy “Prowadzi Pan/Pani działalność badawczo-rozwojową? ” w efekcie otrzymasz pozytywną interpretacją. Ale… Gdy w ramach kontroli urząd stwierdzi, że jednak Twoja działalność nie jest badawcza ani rozwojowa robi się problem. Co więcej, okaże się jeszcze, że skłamałeś/łaś we wniosku, ale urząd nam uwierzył, bo jakby miał podejrzewać obywatela o krzywoprzysięstwo? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przecież nasze skarbówki słyną ze stosowania zasady “domniemania niewinności, c’nie?”. I tak urząd zrzucił na Ciebie swoją robotę, bo to oni powinni odpowiedzieć czy możesz lub czy nie możesz płacić 5% podatku. CHWYCIŁES/ŁAŚ ZARZUTKĘ AŻ MIŁO. XD

🔶 Co się zatem dzieje w przeciwnej sytuacji? Otóż, gdy odpowiemy zgodnie z prawem (a właściwie to odmówimy udzielenia odpowiedzi na takie pytanie), że to rolą skarbówki jest ocena charakteru naszej działalności i zakwalifikowanie jej jako badawczo-rozwojowa lub nie, to dostaniemy UWAGA… odmowę wydania interpretacji lub kolejne pismo naciskające nas, aby takowej interpretacji samodzielnie dokonać. Trzeba zatem pisać… kolejne pisma, że nie udzielimy takiej informacji, bo to rolą KIS jest wydanie takiej interpretacji i nie mają prawa przerzucać na nas ustawowego obowiązku, do którego są zobligowani. Gdy jednak ta zabawa w przerzucanie się pismami wydaje się nie mieć końca, mamy dwie drogi. Albo złożenie odwołania do WSA (Wojewódzki Sąd Administracyjny) i jeszcze więcej kwitów i papierków do wypełniania (mamy jedynie 30 dni na taką skargę, później nie możemy już do tego wrócić) albo GOTO 0; Czyli wysłać jeszcze raz ten sam wniosek do KIS licząc , że tym razem “algorytm losujący”, wybierze nam inną delegaturę.

🔶 ITS_A_TRAP_part2.rar KIS też nie jest głupi i sprawdza bardzo dokładnie, co wcale nie jest wadą i może być zaletą. Gdy otrzymujemy wniosek o uzupełnienie, to mamy tam 20, 40, a czasem 80 pytań na które mamy odpowiedzieć. Niektóre są całkowicie “potrzebne inaczej” bo dość oczywiste, inne mają więcej sensowności (przykładowe pytania z wniosków o uzupełnienie):

⚖️ “Od kiedy Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego, o którym mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i uzyskuje z tego tytułu dochody, na rzecz podmiotu – kontrahenta?”
⚖️ “Czy Wnioskodawca przenosi całość autorskich praw majątkowych na rzecz podmiotu (kontrahenta) do tworzonego oprogramowania?”
⚖️ “Czy tworzony przez Wnioskodawcę program komputerowy stanowi utwór podlegający ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, z późn. zm.)?”
⚖️ Czy usługi świadczone na rzecz kontrahenta, Wnioskodawca świadczy na terytorium Polski?”
⚖️ “Czy wszystkie wymienione we wniosku wydatki zostały faktycznie poniesione przez Wnioskodawcę na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem oprogramowania komputerowego, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku?”
⚖️ “Czy Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?

Ale to tylko zasłona dymna, bo wśród tych pytań na wiele sprytnych sposobów powplatane są pytania czy prowadzimy działalność badawczo-rozwojową. Istne pole minowe, z którego można wylecieć z wielkim 💥💥💥 hukiem:

⚖️ “Czy działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach wytwarzania programów komputerowych (tj. oprogramowania), spełnia definicję działalności badawczo- rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy z dnia 26lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z2020 r., poz. 1426, z późn. zm.), w szczególności czy jest to działalność o charakterze twórczym obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe podejmowana w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?”
⚖️ “Czy ww. oprogramowanie komputerowe, o którym mowa we wniosku, jest tworzone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności badawczo-rozwojowej?”
⚖️ “Czy «sprzęt komputerowy», «urządzenia peryferyjne», «telefon», o których mowa we wniosku, stanowią środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej oraz czy są wykorzystywane wyłącznie do działalności badawczo-rozwojowej?”

Podsumowując

Jeśli naszym hobby nie jest przerzucanie się kwitami z urzędnikami, lawirowanie pomiędzy paragrafami, punktami i ustępami to zdecydowanie ✅ warto to wyoutsourcować do kogoś, kto zajmuje się tym zawodowo jak np. pravna.pl i już dzisiaj zacząć zastanawiać się w co zainwestujemy zaoszczędzone pieniądze.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ I POKONAJ FISKUS.EXE DZIĘKI PRAVNA.PL JUŻ TERAZ!

polityka prywatności

🍊 tekst zawierał lokowanie produktu

🌳 BRANCHE