Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

/***** README.txt *****/
PSSST... DOŁĄCZ TERAZ
🔥 15k++ 🔥 Zamknięta społeczność programistów, którzy chcą więcej niż przysłowiowe 15k...🛒Własne produkty SaaS, 💻tworzenie software houseu, 💬konferencje, 🤝wolontariat, 💰inwestowanie, 👨‍👩‍👧‍👦rodzicielstwo, 🐟hobby... Rozwijaj i inspiruj się w doborowym towarzystwie.✅ DOŁĄCZ TERAZ

Jak dorosnę zostanę Prezesem jak Profesor. Czyli o rozwoju kariery w IT słów kilka.

Zawód specjalisty w branży IT to możliwość zaczęcia pracy bardzo wcześnie i osiągnięcia wysokiego poziomu doświadczenia i profesjonalizmu w jeszcze dość młodym (w porównaniu z innymi branżami) wieku. Idziesz na studia, trochę postudiujesz (hehe, wczoraj czytaliśmy tak intensywnie symfonię C++, że się nam nad ranem skończyła i trzeba było lecieć do nocnej biblioteki po kolejne tomy, hehe XD), ledwo co zaczynasz pisać pracę licencjacką a już pojawiła się szansa na zatrudnienie w zawodzie. Cyk i pracujesz. Studia magisterskie łączysz już z etatem, w najgorszym wypadku pracujesz na 4/5. Kończysz studia i masz w portfolio co najmniej 3-4 lata prawdziwego komercyjnego 💼 doświadczenia. Pozdro prawnicy, pozdro lekarze.

Lepiej medykom czy informatykom?

A jak to jest w innych branżach, w takiej medycynie na przykład? Bez aptekarskiej dokładności, ale poznajmy skalę. Studia 6 lat, po każdym roku miesięczne praktyki. Następnie egzamin i roczny staż. Jak zdasz to specjalizacja 4-6 lat. No i gotowe, już jesteś 🩺 lekarzem. Łącznie 11-13 lat. W tym czasie, gdy Twój ziom z ośki dotrwał do uzyskania oficjalnego tytułu lekarza, Ty masz już za sobą jakieś 8-10 lat pracy zawodowej i mało kogo obchodzi, czy skończyłeś wtedy studia i odebrałeś dyplom. Zderzenie tych dwóch światów jest wysoce kontrastowe, ale każdy kij ma dwa końce.

Senior i co dalej?

Po ok 10 latach pracy jesteś już pewnie 👴 seniorem… i co dalej? Tak jak wagonik w IT szybko się rozpędza, tak też i szybko wyhamowuje. Przeciwnie jest w medycynie. 🚂🐢 “Najpierw – powoli – jak żółw – ociężale,
Ruszyła – maszyna – po szynach – ospale”
ale z czasem rozpędza się coraz bardziej i szybciej i szybciej. 🔥 “Gładko tak, lekko tak toczy się w dal, Jak gdyby to była piłeczka, nie stal, Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana, Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.”

Ty natomiast stajesz przed wyborem, albo zostaję w tym wagoniku i klepię IF’y do śmierci (Twojej lub środowiska produkcyjnego klienta 🙈🙊🙉) albo muszę zmienić wagon na inny. Jakie zatem są te wagony? Najprostsza droga ewolucji to wejście na wyższe poziomy technicznej abstrakcji (Architekt, CTO, Head of Engineering…) albo zmiana IDE na Outlooka i PowerPointa, czyli przesunięcie się w stronę biznesu (Manager IT, CEO, …). I wiesz co? Fajnie, że masz za sobą wieloletnie techniczne doświadczenie, ale szybko zrozumiesz, że TYLKO techniczne umiejętności i nic więcej, zaczną Ci w dalszej drodze czasem bardziej przeszkadzać niż pomagać.

Rozwój

Co zatem robić? Uczyć się. Czego? Wszystkiego. Skąd? Najlepiej od innych, podpatrując ich przez lata. A nie da się szybciej? Da się. Mamy internet, od wszystkiego są przecież kursy online i tutoriale naszych braci z dalekich Indii.

DNA 🧬

A na poważnie, w ostatnim czasie bardzo popularny stał się kurs Droga Nowoczesnego Architekta od Pana Macieja Aniserowicza z devstyle.pl, który właśnie taką niszę (a może to jest większość) osób borykających się z pytaniem “co dalej, czy i jak zmienić ten wagonik” zapełnił. To komplementarny kurs przygotowujący do pracy na wyższym technicznym poziomie abstrakcji. Zobacz agendę kursu:

Droga Nowoczesnego Architekta 🧬

Tydzień I – Wstęp do Drogi Nowoczesnego Architekta
Tydzień II – Strategiczne DDD (Domain-Driven Design) Problem Space
Tydzień III – Strategiczne DDD (Domain-Driven Design) Solution Space
Tydzień IV – Style architektury (korporacyjnej i systemowej)
Tydzień V – Style architektury aplikacyjnej
Tydzień VI – Design level
Tydzień VII – DDD taktyczne
Tydzień VIII – Modularyzacja
Tydzień IX – REST
Tydzień X – Persystencja
Tydzień XI – Event Sourcing
Tydzień XII – Systemy rozproszone
Tydzień XIII – Mikroserwisy
Tydzień XIV – Komunikacja
Tydzień XV – Jakość komunikacji
Tydzień XVI – Continuous Integration, Deployment & Delivery
Tydzień XVII – Infra I
Tydzień XVIII – Infra II
Tydzień XIX – Security
Tydzień XX – Refactoring z “Big Ball Of Mud”

Ogromna 💊📕 piguła wiedzy, która niewątpliwie przyspieszy Twoją karierę. Nie mam jednak dobrych wiadomości. Wysokopoziomowe, abstrakcyjne tech-skille to nadal twarde kompetencje. A Gdzie te wszystkie “miękkie rzeczy” o których ciągle mówią w HR?

Na miękko

Umiejętności “miękkie”, biznesowe oraz menedżerskie to konieczność dla każdego kto nie chce swojej kariery zakończyć na etapie senior developera.

Czym różni się introwertyczny programista od ekstrawertycznego?
Introwertyczny gdy z Tobą rozmawia patrzy na swoje buty, ekstrawertyczny na Twoje.

Choć ten żart bawi od lat , to powiela stare stereotypy i nie ma nic wspólnego z dzisiejszą rzeczywistością.

Kurs Masterclazz 🥇

Innym, alternatywnym do DNA jest Kurs Masterclazz. To zestaw modułów szkoleniowych, dzięki którym uczestnicy rozwijają się holistycznie – wzmacniają zarówno umiejętności techniczne, jak i “miękkie”, biznesowe oraz menedżerskie. To kompleksowy program rozwoju kompetencji dla programistów, którzy chcą wejść na poziom ekspercki. Kurs Masterclazz w swojej budowie bardziej przypomina branżową konferencję, która odbywa się online. Zobacz agendę:

Kurs Masterclazz 🥇

Ścieżka 1: Hardcore Computing
Ścieżka 2: The Art of Garbage Collecting
Ścieżka 3: Lazy Developer Tricks
Ścieżka 4: Pragmatic Expert
Ścieżka 5: Algorithms you have to know!
Ścieżka 6: To cloud or not to cloud
Ścieżka 7: Distributed disaster
Ścieżka 8: Business is not evil!
Ścieżka 9: Leadership i efektywna praca zespołowa
Ścieżka 10: Przełam bariery wystąpień publicznych
Ścieżka 11: Wypracuj własny styl

Ten kurs skupia w sobie wszystkie 3 NAJWAŻNIEJSZE FILARY jakie stanowią o fundamencie Twojego dalszego rozwoju: Hard-skills, Soft-skills oraz Presentation-skills.

O ile doskonalenie sztuki prezentacji wśród programistów nikogo dzisiaj już raczej nie dziwi, o tyle wskazywanie znaczenia własnej marki osobistej, budowania wizerunku jako specjalisty IT czy nawet stylu ubierania się w kontekście przeróżnych sytuacji zawodowych nie są tematami dziś powszechnie znanymi wśród programistów. Fajnie, że ktoś zaczyna o tym coraz głośniej mówić.

🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑

Dzięki uprzejmości NoFluffJobs i moim “miękkim kompetencjom” jak sztuka prezentacji i negocjacji ‎wydębiłem dla Ciebie rabacik.

2️⃣0️⃣% ZNIŻKI

NA KURS MASTERCLAZZ Z KODEM:

(TYLKO DO KOŃCA WRZEŚNIA 2020)

J4K-D0R05N3-B3D3-PR373S3M

Devupgrade.Online 📈

DevUpgrade.online to natomiast darmowy kurs programowania kierowany do juniorów i regularów. Kurs, który posiada niski budżet, swojski/home made/DIY klimat, gdzie główną wartością jest treść a nie to jak jest ustawione światło. Skupia się głównie na aspektach technicznych, ale przemyca również pewne biznesowe realia pracy. Pisaliśmy o tym kursie w dwóch innych artykułach, gdzie z chęcią Cię odeślemy po więcej szczegółów: “DevUpgrade.online czyli darmowy kurs od króla szkoleń.” oraz “Żarty, żarciki, śmieszki heheszki. Poznaj wybitnych błaznów Polskiej Branży IT.”

Podsumowanie

Polska Branża IT wreszcie dorośleje. Wyrastamy z krótkich 🩳 spodenek i coraz częściej zaczynamy wkładać garnitur. To dobrze, idziemy jako branża w pozytywnym kierunku. Dzięki takim kursom jak powyższe i wszystkim innym podobnym inicjatywom, jak i chęci programistów samych w sobie do poszerzania swoich horyzontów możemy spać spokojnie nie martwiąc się o przyszłość Polskiej Branży IT. Czego sobie i Państwu życzę.

Chcesz podyskutować na ten temat? Dołącz do grupy PPBIT.

🍊 tekst zawierał lokowanie produktu

🌳 BRANCHE