No dobra, prawie Software Houseów, ponieważ profile niektórych firm czasami nie pozwalają na jednoznaczne określenie ich tym mianem. Natomiast na pewno nie ma tutaj firm, które są TYLKO integratorem rozwiązań IT, producentem lub resellerem sprzętu elektronicznego, firm stricte produktowych (choć posiadających swoje całkiem rozbudowane wewnętrzne zespoły developerskie) czy konsultingowych. Przegląd oczywiście nie jest obiektywny pod żadnym względem 😉 ale w mojej ocenie, w każdej wymienionej tu firmie, można znaleźć przynajmniej minimalny 🔥 Software Houseowy płomyczek. Czasem to tylko ledwo tląca się iskierka a czasem pokaźne ognisko.
⭐ New Connect
Jeśli czujesz się “Polskim Patriotą IT” i planujesz przejebać trochę hajsu spekulując akcjami, to koniecznie rozważ zakup akcji tych spółek, które znają smak wdrożenia w piątek po 16:00 ale nie znają jeszcze smaku słodkich owoców durianu (do tego trzeba być notowanym na głównym parkiecie XD). Pamiętaj również, że specyfika NC z definicja jest taka, że inwestycje w papiery wartościowe notowanych tam spółek są obciążone większym ryzykiem, ale jednocześnie pozwalają liczyć na większe stopy zwrotu.
Zaczynamy zatem od młodszej siostry/brata GPW, czyli rynku New Connect. W dniu pisania tego artykułu znajduje się na nim 379 spółek a kapitalizacja wynosi 20,82 mld. zł. Kolejność alfabetyczna.
APN Promise (PRO)
Wdraża, integruje, szkoli, ale także tworzy dedykowane rozwiązania. Klientami są przedsiębiorstwa wszystkich sektorów gospodarki, ale szczególnie administracja publiczna, służba zdrowia i edukacja.
CodeAddict (CDT)
Tak bardziej Product House niż Software House, wspiera startupy w ich drodze na grzbiet jednorożca.
DO OK (DOK)
Zdecydowanie rasowy Software House, ale ze świadomością nie tylko aspektów technicznego procesu tworzenia produktu. Całościowe podejście do rozwiązań oferowanych swoim klientom.
EC2 (EC2)
Tworzy rozwiązania technologiczne w branży med-tech. Pracowali przy większości dużych, ogólnopolskich projektów w sektorze e-zdrowia.
eo Networks (EON)
Dość szeroki wachlarz ofertowy. Od Software House począwszy, poprzez sprzedaż produktów i rozwiązań, serwis usług IT aż na resellingu certyfikatów SSL kończąc.
EXAMOBILE (EXA)
Tworzy głównie mniej lub bardziej przydatne aplikacje mobilne (gry, narzędzia, edukacja).
MakoLab (MLB)
Digital project house, mieszanka umiejętności programistycznych i kreatywnych aby w efekcie uzyskać działający i intuicyjny system dla przeciętnego użytkownika.
SoftBlue (SBE)
Wspierają innowacje, transfer technologii oraz prowadzą projekty badawcze. Przy tym wszystkim, wycinkiem ich działalności jest Software House.
Spyrosoft (SPR)
Software House pełną gębą i o globalnym zasięgu.
TenderHut (THG)
Nie tylko Software House, ale cała technologiczna grupa kapitałowa. Zawiera w sobie liczne spółki dedykowane poszczególnym branżom jak i spółki produktowe ale to Software House (SoftwareHut) cały czas jest największy w całej grupie. Prezes TenderHut załapał się na listę kandydatów godnych zastąpienia 💙Profesora.
🏆 GPW
Teraz już prawdzie grube ryby i nasz 💙Profesor. W tej skali nie ma już typowych Software Houseów. W dniu pisania tego artykułu na GPW znajduje się 431 spółek a kapitalizacja wynosi 1,127 bln zł. Kolejność alfabetyczna.
Ailleron (ALL)
Tutaj dzieje się całkiem ciekawie, bo gdy pisze ten tekst, dosłownie niedawno Ailleron oznajmił, że rozpoczyna budowę wiodącej grupy na polskim rynku software house’ów. A pierwszym krokiem do tego stałą się finalizacja transakcji sprzedaży swojego Software Houseu: Software Mind dla Enterprise Investors. Celem tych działań jest konsolidacja rynku, pierwsze efekty przyjętej strategii to podpisana przedwstępna umowa nabycia udziałów w spółce ValueLogic z Wrocławia.
Asseco Business Solutions (ABS)
Oferuje systemy ERP, HRM, mobilne platformy wsparcia sprzedaży i wymiany danych, rozwiązania dla faktoringu oraz komplet aplikacji dla MSP.
Asseco Poland (ACP)
Stoi na czele międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco, która jest największym dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa w 60 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 28 000 osób. Tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie, dla firm z kluczowych dla gospodarki sektorów oraz administracji publicznej.
Asseco South Eastern Europe (ASE)
To samo, tylko firma powstała w wyniku integracji kompetencji, doświadczenia, wiedzy i rozwiązań największych firm IT w tym regionie oraz w Turcji.
Atende (ATD)
Głownie integrator rozwiązań sieciowych i systemów IT, ale grupa posiada w swojej ofercie także typowe usługi SH świadczone w ramach np. spółki Codeshine.
Comarch 💙 (CMR)
Nic nie trzeba mówić. Duma i chluba naszej Polskiej Branży IT.
COMP (CMP)
W skład Grupy Kapitałowej Comp, wchodzą spółki technologiczne specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa IT, sieciowego i kryptografii oraz w rozwiązaniach dla handlu i usług. Częścią oferty jest także typowy software development.
IFIRMA (IFI)
Dział CSD (Custom Software Development) będący częścią spółki, znaną na rynku również pod marką Power Media, specjalizuje się w realizacji dedykowanych systemów informatycznych dla branży medialnej oraz w dostarczaniu własnych, gotowych rozwiązań informatycznych.
K2 Holding (K2H)
Łączy najlepsze kreatywne umysły i kompetencje digitalowe, aby dostarczać swoim klientom pełne wsparcie marketingowo-technologiczne. W swoim portfelu posiada np. Software House FABRITY.
LSI Software (LSI)
W ramach działu produkcji oprogramowania zajmuje się tworzeniem oraz utrzymywaniem aplikacji desktopowych, webowych i mobilnych dedykowanych dla klientów z branż: kinowej, gastronomicznej, hotelowej oraz retail.
OPTeam (OPM)
Producent oraz integrator systemów wykorzystujących technologię kart elektronicznych. Krajowym lider na rynku systemów elektronicznych legitymacji studenckich. Dostarcza także rozwiązania informatyczne dla biznesu, uczelni wyższych i instytucji publicznych.
PGS Software (PSW)
Pełnowartościowy SH, oferujący tworzenie oprogramowania w pełnym cyklu, w tym utrzymanie oprogramowania, dostosowywanie w oparciu o platformę, testowanie ręczne i automatyczne, analizę biznesową oraz projektowanie UX / UI.
SIIMPLE (SME)
Działalność głownie w zakresie wdrożeń systemów klasy ERP, HCM, CRM, BI, WorkFlow oraz systemów dziekanatowych i medycznych (HIS) jak i produktów informatycznych na zamówienie.
Sygnity (SGN)
Głównym zakresem działalności jest produkcja, wdrażanie oraz serwisowanie oprogramowania, integracja infrastrukturalna i aplikacyjna oraz doradztwo IT. Specjalizujesię w dostarczaniu rozwiązań IT dla: bankowości, finansów i ubezpieczeń, przemysłu, utilities i energetyki oraz administracji państwowej.
TALEX (TLX)
Jest firmą dysponującą ośrodkami Data Center z certyfikatami EN 50600 klasy IV. W ramach integracji systemów informatycznych proponuje usługi w zakresie projektowania, budowy, utrzymania i rozwoju infrastruktury IT. Tworzy także dedykowane rozwiązania dla sektora finansowego.
Wasko (WAS)
Zajmuje się projektowaniem i integracją rozwiązań informatycznych, automatyki przemysłowej, telekomunikacji i elektroniki. Specjalizuje się również w kompleksowym dostarczaniu dedykowanych systemów informatycznych, dostosowanych do potrzeb i oczekiwań klientów.
Podsumowanie
Jak widać sytuacja w spółkach bywa różna. Raz lepiej, raz gorzej. Ogólny pogląd na sytuację branży “Informatycznej” można obserwować na indeksie WIG Informatyka (WIG-INF).
Jako ciekawostkę do porównania warto sobie zerknąć na WIG Games (WIG.GAMES), indeks producentów gier komputerowych.
Na koniec pełne zestawienie mojej subiektywnej selekcji spółek, w których płynie mniej lub więcej krwi z grupy SH+.
Wszystkie wykresy pochodzą z serwisu TradingView.
INNE Z TEGO BRANCHA
Patologia w Software House. Oto obraz Nasz.
Czego nie rozumiem w Cyber Poland 2025.
Prywaciarzu złodzieju, bandyto wścieknięty. Zachciało się IPBOXa? Fiskus już po Ciebie jedzie.