Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

Czego nie rozumiem w Cyber Poland 2025.

Nasz Rząd ogłosił WIELKI RESET i teraz wszystko będzie działało lepiej i szybciej. Oczywiście największy skowyt powoduje wizja zdewaluowania mitycznego 15K, ale o Tym już wszyscy i wszystko napisali. Zajmijmy się czymś naprawdę poważnym. XD Zapraszam na mój krótki, zupełnie nieobiektywny przegląd treści programu Cyber Poland 2025, spisany sobie “ku pamięci” aby sprawdzić w przyszłości jak bardzo się pomyliłem.

Pełny program, znajdziesz tutaj: polskilad.pis.org.pl/files/Polski_Lad.pdf

Zaczynamy.

🧅 Wygląda na to, że żaden Certificate Authority nie ufa w Polski Ład na tyle, aby wystawić mu certyfikat SSL XD. PS. Strona PiS, też takowego nie posiada.

🧅 To mi się bardzo podoba XD Niektórzy mówią, że “Linux jest darmowy dla ludzi którzy nie szanują swojego czasu”. Myślę, że to kłamstwo, ale staje się prawdą gdy słowo “linux” zastąpimy zwrotem “realizowanie usług publicznych w formie cyfrowej”. Ach ileż by można wymieniać XD Spis powszechny, ZUS PUE (przeczytaj także: Owoc żywota Twojego je ZUS i systemy informatyczne jego), ePUAP, CEIDG …. Nie wiem co irytuje bardziej, marnowanie czasu w urzędowych kolejkach, czy F12 i ręczne ukrywanie divów na ePUAP/ZUS PUE/{RANDOMOWY_RZĄDOWY_FORMULARZ} , żeby dało się kliknąć w przycisk, bo coś tam się przesunęło 😉

🧅 Dzień Dobry, poproszę “W pustyni i w puszczy” oraz 2 kilo cyfrowych kompetencji. Co? Wygląda jakby ktoś chciał (np. bibliotekarkom) przeprowadzić szkolenia z e-kompetencji. Wszak skąd one je mają mieć, aby pomagać innym? Brzmi poważnie, takie szkolenia na pewno muszą DUŻO KOSZTOWAĆ. Kto to w ogóle wymyśla? XD Czy to szansa, na kolejne złote żniwa dla branży IT tym razem w wydaniu szkoleniowym?

🧅 A nie, jednak trzeba będzie coś naklepać i wcisnąć gminom za darmo. Czy zarobią na tym Krajowe Domy Oprogramowania, czy jakiś lukratywny kontrakt spadnie tutaj Profesorowi 💙 czy… pachnie to wciśnięciem Microsoft Teamsów i innego Office365 do gmin, skoro już do sporej ilości szkół z powodu pandemii się udało? Bill o Bill, ty spryciarzu XD

🧅 No i wreszcie role się odwrócą. Rekruterzy na LI zaczną pisać, “Cześć {JAKIEŚ_PRZEKRĘCONE_IMIĘ}, bierzesz ofertę czy nie, bo mam 30 Ukraińców za płotem na Twoje miejsce”. Jakby ktoś chciał się zorientować jak sytuacja w Krajowej Branży IT wygląda u naszych sąsiadów to dla zainteresowanych Ukrainą polecam: dou.ua a dla zainteresowanych Białorusią dev.by (Przeczytaj także: Łukaszenko rollbackuje branżę IT na Białorusi. Czy backupy zostaną przywrócone w Polsce?). W ogóle cała ta filozofia jest taka, hmm, nie za mądra. Robić tak, żeby ludzie wyjechali, ale jak wyjadą to ich brakuje i koniec końców trzeba wydać więcej, żeby ASAP ściągnąć nowych. Oh wait… brzmi trochę znajomo. To jak iść w polskim SH po podwyżkę, nie dostać jej, zwolnić się, szukać nowej pracy, znaleźć ofertę byłego pracodawcy na wakat po samym sobie, ale w stawce jeszcze większej niż chciałeś/łaś podwyżkę. WIELKIE UMYSŁY myślą tak samo.

Reasumując: Jest DOBRZE a będzie jeszcze LEPIEJ.

Na więcej nie mam siły, ale jeśli Tobie brakuje devpolityki, to zajrzyj jeszcze tutaj:
🇵🇱 6 rządowych projektów IT o istnieniu których możesz nie mieć pojęcia
🇵🇱 101 pomysłów dla rządu jak rozwścieczyć programistów
🇵🇱 Tak by było, gdyby Polski Rząd ingerował w branżę IT
🇵🇱 Prywaciarzu złodzieju, bandyto wścieknięty. Zachciało się IPBOXa? Fiskus już po Ciebie jedzie
🇵🇱 Premier, który zDDoSował fryzjerom serwery
🇵🇱 Med@l zasłużony dla komunikacji elektronicznej
🇵🇱 Dlaczego admin Rzecznika Finansowego powinien dostać podwyżkę?

Chcesz podyskutować na ten temat? Dołącz do grupy PPBIT.