Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

/***** README.txt *****/
PSSST... DOŁĄCZ TERAZ
🔥 15k++ 🔥 Zamknięta społeczność programistów, którzy chcą więcej niż przysłowiowe 15k...🛒Własne produkty SaaS, 💻tworzenie software houseu, 💬konferencje, 🤝wolontariat, 💰inwestowanie, 👨‍👩‍👧‍👦rodzicielstwo, 🐟hobby... Rozwijaj i inspiruj się w doborowym towarzystwie.✅ DOŁĄCZ TERAZ

Boty kradną Twoje pieniądze.

Pod koniec sierpnia zrobiło się głośno o sprawie naboru wniosków w konkursie “Grant na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorstw z województwa wielkopolskiego” w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Do dyspozycji było ok. 95 mln zł, przedsiębiorcy złożyli wnioski na przeszło 1,7 mld zł. O grant można było aplikować przez internet od godz. 9.00. Nabór zakończył się w ciągu minuty.

O uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi decydowały ułamki sekundy; pierwszy wniosek serwer generatora zarejestrował o godzinie 9.00:00,017267. Złożono ponad 50 tys. wniosków, zakwalifikowanych zostało ponad 3 tys. podmiotów.

tvn24.pl/biznes

Jak można się domyślić, ludzie wkurwili się bardziej niż podczas wymuszonej aktualizacji Windowsa gdy jesteś w trakcie robienia merga do mastera. Internet zalała fala podejrzeń, że pieniądze skradły pazerne BOTY!

Małe firmy nie były najwyraźniej w kręgu zainteresowań WARP-u. Podejrzewamy, że system został zbotowany przez firmy, które zajmowały się pośrednictwem w składaniu naboru.

poznan.tvp.pl

Boty, nie boty, sytuacja nosi znamiona podejrzanej, więc marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zarządził kontrole w Wojewódzkiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Mają ją przeprowadzić informatycy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

No dobra, starczy o Poznaniakach. Zobaczmy co tam w Małopolsce. Tutaj środki rozeszły się wolniej, (słabsze BOTY były XD) bo 2 minuty i 36 sekund.

Ale jak to? To nic się nie nauczyliśmy z Poznańskiego przypadku? Owszem, nauczyliśmy się.

Nad bezpieczeństwem użytkowników składających wnioski czuwali informatycy, którzy na bieżąco monitorowali składanie dokumentów. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pracował, by nie powtórzyła się sytuacja z naboru do wielkopolskiej tarczy antykryzysowej.

fundusze.malopolska.pl

Zobaczmy zatem jak Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pracował i co wypracował.

Wchodzimy na stronę zgłaszania wniosków pod adresem https://tarcza.malopolska.pl/sending5/. Strzeżcie się BOTY, jest jakaś CAPTCHA! Zobaczmy… Oh wait a co to XD

https://tarcza.malopolska.pl/sending5/enes/1.png
https://tarcza.malopolska.pl/sending5/enes/2.png
https://tarcza.malopolska.pl/sending5/enes/3.png
https://tarcza.malopolska.pl/sending5/enes/4.png
https://tarcza.malopolska.pl/sending5/enes/5.png
https://tarcza.malopolska.pl/sending5/enes/6.png
https://tarcza.malopolska.pl/sending5/enes/7.png

Fajna ta CAPTCHA, taka jakby statyczna XD

7, słownie: SIEDEM statycznych obrazków, które są losowane. W sumie nie jest żle, rozwiązania mogłyby być w nazwach plików.

Oczywiście jak w przypadku Wielkopolski nie obeszło się bez fali oburzonych, którym nie udało się otrzymać wniosków.

Michał i Katarzyna klikali w poniedziałek, żeby nie przegapić terminu. Prowadzą własne firmy i chcieli złożyć wniosek na bon dla osób samozatrudnionych w projekcie „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Przedsiębiorczości”.

Nie udało im się, mimo że przed komputerem stawili się punktualnie o godz 12, a nawet kilka minut wcześniej, żeby nie stracić swojej szansy. Najpierw przez jakiś czas serwer ich nie wpuszczał na stronę, a zaledwie kilka minut po wyznaczonym czasie na składanie wniosków przeczytali, że limit został “przekroczony”.

krakow.wyborcza.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oświadczył, że wszytko poszło zgodnie z planem a serwery wytrzymały.

Służby informatycznie nie odnotowały ataków hakerskich lub botów. Pomimo ogromnego zainteresowania tym konkursem (w pierwszym etapie naboru od 17.08 do 28.08 zarejestrowano prawie 10 tysięcy wniosków!), serwery Urzędu Marszałkowskiego wytrzymały i przyjęły, zgodnie z planem wnioski na 130% wygospodarowanych środków finansowych z RPO Województwa Małopolskiego. Co czwarty samozatrudniony złożył poprawnie wniosek i może otrzymać wsparcie w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej! 

fundusze.malopolska.pl

No jak miały nie wytrzymać jak był tutaj całkiem fancy load balancing. (chyba? XD)

https://tarcza.malopolska.pl/sending5/
https://tarcza.malopolska.pl/sending6/
https://tarcza.malopolska.pl/sending7/
https://tarcza.malopolska.pl/sending8/
https://tarcza.malopolska.pl/sending9/
https://tarcza.malopolska.pl/sending10/

Tylko Bóg może mnie blameować. 🛒 Kup teraz bluzę z kapturem.

🌳 BRANCHE