Rządowe projekty informatyczne to ciekawe byty. Ponieważ powstają często na potrzeby innych instytucji, ministerstw czy agencji nie zawsze o nich jako zwykli obywatele słyszymy. Czasami tworzone są jednak takie, które w jakimś stopniu myślą o obywatelach. Zapraszam na przegląd po rządowych projektach o których istnieniu możesz nie wiedzieć.
A, bo zapomnę. Rządowe systemy charakteryzują się milusińskim 😊 nazewnictwem, żeby nie być gołosłownym kilka przykładów:
ZoSIA – Zintegrowany System Informacji Archiwalnej
PRADZIAD – Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego
ELA – Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych
KRONIK@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury
WIIP 🦙 – Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa
EKSMOoN – Elektroniczny Krajowy System Monitorowania i Orzekania o Niepełnosprawności
ZUCH – System Zapewniania Usług Chmurowych
0️⃣ szukajwarchiwach.gov.pl
👩💻 Stack: Liferay.
To rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC), serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Obecnie w serwisie dostępnych jest ponad 48 mln skanów materiałów archiwalnych, a ich liczba stale rośnie.
Jak się poszuka, to można znaleźć fajne rzeczy, np:
🔵 Symulator do komputera ZAM-41 Beta:
albo
🔵 Generator wniosków COMARCH. Zaproszenie do negocjacji, umowa o działo (sic!) 💣, protokół odbioru zadania, korespondencja. To ciekawe, czy ten generator stworzyła firma Comarch, czy firma Comarch tak często realizowała projekty dla Ministerstwa Gospodarki i Pracy, że aż sami sobie w ministerstwie stworzy taki generator aby zautomatyzować swoją pracę? Gdy dowiem się o tym więcej na pewno Ci o tym napiszę. Poszukaj, może tez znajdziesz coś ciekawego.
1️⃣ dane.gov.pl
👩💻 Stack: Angular & Python
Tutaj znajdziesz dane z ponad 100 instytucji publicznych. Portal jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych danych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania.
💡 Ciekawostka: 24 marca 2021, Rada Ministrów przyjęła Program Otwierania Danych (POD) na lata 2021 – 2027. To krajowa strategia, która obejmuje kluczowe zagadnienia w zakresie udostępniania i zarządzania danymi. Kluczowe rozwiązania przyjęte w tym dokumencie to m.in zwiększanie liczby zasobów danych udostępnianych przez API.
Zobacz jakie nowe źródła danych znajdują się w tej strategii:
2️⃣ lektury.gov.pl
👩💻 Stack: WordPress & custom api
“Pani z polaka” kazała przeczytać dzieciom lekturę, ale nie masz w domu książki a biblioteka zamknięta bo COVID? Nic się nie martw. Super Partia! Teraz już nawet nie trzeba czytać, bo na rządowej stronie znajdziesz audiobooka przy większości lektur. I CYK w głośniczkach leci “Janko muzykant”
albo możesz sobie poczytać “Jądro ciemności”, pamiętasz, to ta powieść o debugowaniu kernela w unixie. XD
3️⃣ bezpiecznyautobus.gov.pl
👩💻 Stack: Liferay.
Lektura z “polaka” przeczytana, czas na CS’a, tfuuuuuu, wróć, pora na wycieczkę szkolną. Chcesz sprawdzić czy autobus ma badania techniczne? Nic prostszego, zrobisz to na tej stronie. Problem w tym, że mam wątpliwości co do sensowności tego projektu, bo na kilka prób zawsze widzę informację “brak informacji o ważnym badaniu technicznym” ale sprawdź sam/sama, może tylko u mnie nie działa 😉
Tylko Bóg może mnie blameować. 🛒 Kup teraz bluzę z kapturem.
4️⃣ rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl
👩💻 Stack: różny, zależnie od rejestru: Angular, Spring Boot, ASP .NET a nawet SharePoint.
Wszelkiej maści rejestry związane z medycyną. Rejestr Aptek, Hurtowni Farmaceutycznych, Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, Produktów Leczniczych, Surowców Farmaceutycznych, Farmaceutów, Diagnostów Laboratoryjnych, Ośrodków i Banków, Systemów Kodowania, Jednostek Współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne.
5️⃣ polon.nauka.gov.pl
Zintegrowana Sieć Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym. To najbardziej obszerne repozytorium danych o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Wyodrębniono w nim blisko 40 modułów. Jest największym z punktu widzenia zakresu zbieranych danych działającym systemem publicznym. Posiada kilka fajnych modułów jak: Ogólnopolski wykaz osób, którym nadano tytuł profesora (niestety naszego ukochanego 💙F. tam nie ma, albowiem wykaz zawiera dane osób, którym nadano tytuł profesora począwszy od 2014-10-01) i wiele, wiele innych. Mamy też API.
*️⃣ Bonus
Ciekawym znaleziskiem są przeróżnej maści strony upamiętniające bitwę Warszawską. 👉 Jak z frameworkami, każdy wierzy że nowy, który stworzy będzie najlepszy 👈 XD I tak kazdy wymyslił te koło od nowa, oczywiście za Moje i Twoje PIENIĄSZKI XD
🔴 http://1920.gov.pl/ – stworzona przez Archiwa Państwowe
🔴 https://bitwa1920.gov.pl/ – stworzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kooperacji z Polskim Radiem
🔴 https://wiktoria1920.gov.pl/ – stworzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Podsumowanie
Jak widać trochę tego jest. Oby była jakość a nie ilość.
Chcesz podyskutować na ten temat? Dołącz do grupy PPBIT.
INNE Z TEGO BRANCHA
Patologia w Software House. Oto obraz Nasz.
Czego nie rozumiem w Cyber Poland 2025.
Prywaciarzu złodzieju, bandyto wścieknięty. Zachciało się IPBOXa? Fiskus już po Ciebie jedzie.