Problemy Polskiej Branży IT 🥟🇵🇱

💬 "Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów." – czyli pierwszy nolife-stylowy portal, którego nikt nie potrzebuje.

0 dni bez nowego frameworka, czyli jak być na bieżąco i nie zwariować.

Ilość danych jaką aktualnie produkujemy, ilość informacji, która codziennie do nas dociera, szybkość z jaką informacje z wczoraj stają się już nieaktualne jest w dzisiejszych czasach zatrważająca. Aż wreszcie ilość frameworków JS , które powstają każdego dnia. 😱😱😱

Weźmy na przykład taki GitHub. Zobacz co się tutaj odfilipiakowuje! www.gitlive.net. A jak Ci mało zajrzyj jeszcze tutaj: gharchive.org Dużo? Całkiem sporo? Kto za tym wszystkim nadąży?

Odczuwasz frustrację spowodowaną tym, że mimo chęci, niemożliwe jest czytanie wszystkich branżowych newsów? Czytać XD ok boomer, a Ty co jesteś z przeszłości? Czytać, oglądać na YT, słuchać podcasty, oglądać na Insta, czytać na TW, o nie, programistyczne treści na Snapie! Instalujesz Snapa, kończysz instalować, już jest passe, odinstalowujesz. TikTok? A jak tam będzie coś wartościowego? Instalujesz TikToka, GURWA! Co za śmietnik. Jeszcze Albicla XD i Gab.com. Aha, a firmowe blogi, tam głównie content marketing, ale czasem i tam jest coś godnego uwagi. 😱🧠💥 Gurwa, sprzedam nerkę, kupię iPhone, PLOX, kto ma zaproszenie do tego Clubhouse? ( ͡ ° ͜ ʖ ͡ ° ) ufffffffffffffffffff…

O D D Y C H A J. 🧘‍♀️ Znowu coś umknęło Twojej uwadze? O, można to było użyć w projekcie, czemu dopiero teraz się o tym dowiaduję? Gurwa, kiedyś udawało się być na bieżąco!

Jeśli choć w części odnajdujesz w tym swoje frustracje, wiedz, że nas sfrustrowanych są MILYJONY XD

“We’re Gonna Build a Framework!” by Dylan Beattie

Jak sobie z tym radzić? Kilka porad, które działają od razu.

0️⃣ MIEJ WYJEBANE. Już nigdy nie będziesz na bieżąco. Próbuj tylko być jak najmniej “do tyłu” i zignoruj całą resztę.

1️⃣ NIECH KTOŚ ROBI TO ZA CIEBIE. Korzystaj z gotowych wyselekcjonowanych porcji wiedzy. Zawsze znajdzie się jakiś wariat(tka)(ci), który(ra)(rzy) za Ciebie przegrzebie(bią) branżowe informacje niczym Ewa Kopacz ziemię w Smoleńsku i wydobędzie(dą) dla Ciebie z błotka smaczne trufle i pieczareczki. W skrócie: korzystaj z agregatorów treści. Istnieją przeróżne, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Skoncentrowane na konkretnych technologiach np. https://dotnetomaniak.pl/, na medium za pośrednictwem którego przekazywana jest wiedza np. https://dev-radio.pl/, albo na całkowicie subiektywnej selekcji autora: https://news.mrugalski.pl/ lub jakiegoś zespołu redakcyjnego: https://thedailywtf.com/. Do tego mamy dobrze wszystkim znane selekcje dokonywane przez społeczności: https://www.reddit.com/r/programming/. Fajnie, fajnie, szkoda, że po jakimś czasie i to zaczyna kuleć. Dostajesz to co ktoś inny wybrał, czyli to co ktoś inny uznał za ciekawe, bazując na swoich preferencjach. A gdzie Twoje preferencje? Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Teraz masz wiele agregatorów i z nich musisz wyłuskiwać wartościowe dla siebie treści.

2️⃣ NIECH KTOŚ ROBI TO ZA CIEBIE ALE SELEKCJONUJE TAK JAKBY BYŁ TOBĄ.

Problem solved, podobno. Przynajmniej tak twierdzą twórcy Vived wyposażonego w funkcję Keep Up, która w swojej pierwszej wersji najlepiej wspiera Javowców, JSowców i Data Engineerów. ALE OCB? Bazując na Twoich preferencjach i ucząc się ich gdy korzystasz z aplikacji ten agregator proponuje Ci wartościowe w Twojej działce publikacje, poszerzone o branżowe BREAKING NEWSY, ale również bardzo wąskie, hermetyczne i głównie dla Ciebie istotne informacje.
Jednym zdaniem, otrzymasz cały update branżowy w jednym miejscu, a do tego nie musisz martwić się spamem.

Dziś Vived skupia się na wprowadzaniu nowych funkcji, które pomagają w bardzo szeroko rozumianym rozwoju zawodowym.

Dostaniesz od nas porcję materiałów, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom, jakimi podzielisz się z nami podczas onboardingu. Unikniesz konieczności zapisywania kolejnych źródeł, które chcesz obserwować, to my zajmiemy się tym, aby dostarczyć Ci tylko wartościowe treści. Zarówno takiej powodującej szerokie branżowe dyskusje, jak i unikalnej, która potencjalnie zainteresuje głównie Ciebie.

Ty decydujesz, o czym chcesz czytać. Możesz “lajkować” artykuły, które przypadły Ci do gustu albo je odrzucać. Na podstawie Twoich interakcji uczymy się, co jest dla Ciebie ciekawe, aby zapewnić dokładniejszą selekcję 😉.

Artur Skowroński z Vived

POBIERZ VIVED

Wspieraj rozwój swojej kariery osobistej.

Vived to aplikacja, która pomoże Ci być na bieżąco z najważniejszymi nowinkami ze świata IT. Dostarczy Ci treści idealnie dopasowane do Twoich preferencji i zainteresowań. Tak mówią autorzy.

🛑 Ale nie wierz w to co mówią, sprawdź sam.

3️⃣ RÓBCIE TO RAZEM W PRACY, ABY SKORZYSTAŁ KAŻDY.

Masz zapewne w swojej fabryce Slacka, Teamsy czy inne Gadu-Gadu. Załóż kanał tematyczny (np. dla danej technologii/języka) i każdy kto samodzielnie wyselekcjonuje ciekawą treść (zupełnie nieistotne, jak to zrobił) niech podzieli się na tym kanale nią z innymi. Dzięki temu wiedza i informacje rozejdą się po całych zespołach, a dzięki temu zyskasz Ty jak i firma.

#️⃣ PODSUMOWANIE

Jest ciężko wyłowić istotne informacje z tego całego szumu, a będzie jeszcze trudniej ( ͡ʘ ͜ʖ ͡ʘ). Warto jednak próbować 👊 kiedyś nadejdzie czas, że przez jakieś 3 dni z rzędu nie powstanie ani jeden nowy framework JS 😱

🍊 tekst zawierał lokowanie produktu